500 zł w jednym banknocie

GN 10/2017 |

publikacja 09.03.2017 00:00

Takiego banknotu Polacy nie mieli dotąd w swoich portfelach. 10 lutego br. Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu banknot o nominale 500 zł.

1 Efekt recto verso
Elementy graficzne znajdujące się na obu stronach banknotu oglądane pod światło uzupełniają się i tworzą pełny obraz korony w owalu.

2 Farba opalizująca
Opalizujący ornament koloru złotego w zależności od kąta patrzenia jest widoczny lub prawie niedostrzegalny.

3 Znak wodny
Podczas oglądania banknotu pod światło widać znak wodny, który przedstawia wizerunek króla Jana III Sobieskiego oraz cyfrowe oznaczenie nominału „500”. Pole znaku wodnego nie jest zadrukowane.

4 Farba zmienna opty… 1 Efekt recto verso Elementy graficzne znajdujące się na obu stronach banknotu oglądane pod światło uzupełniają się i tworzą pełny obraz korony w owalu. 2 Farba opalizująca Opalizujący ornament koloru złotego w zależności od kąta patrzenia jest widoczny lub prawie niedostrzegalny. 3 Znak wodny Podczas oglądania banknotu pod światło widać znak wodny, który przedstawia wizerunek króla Jana III Sobieskiego oraz cyfrowe oznaczenie nominału „500”. Pole znaku wodnego nie jest zadrukowane. 4 Farba zmienna opty…

W jakim celu wprowadzono banknot o tak dużym nominale? Jak informuje Narodowy Bank Polski, w ostatnich latach zanotowano wzrost zapotrzebowania na banknoty o dużych nominałach w obrocie gotówkowym. Banknot 500-złotowy ma więc ułatwić rozliczenia gotówkowe. Wprowadzenie go przyczyni się także do zmniejszenia kosztów emisji znaków pieniężnych.

Podobnie jak inne polskie banknoty z serii „Władcy Polski” zaprojektował go Andrzej Heidrich, a znajduje się na nim wizerunek króla Jana III Sobieskiego. Król zwrócony jest w kierunku herbu rodu Sobieskich. Z drugiej strony portretu umieszczony został szyszak husarski – symbol militarnych sukcesów zwycięzcy spod Wiednia. Na odwrocie przedstawiony został pałac w Wilanowie – siedziba Jana III oraz orzeł w koronie. Kolorystyka utrzymana jest w różnych odcieniach niebieskiego, bordowego, brązowego i zielonego.

Nowy banknot ma nowoczesne, zaawansowane technologicznie, a jednocześnie pozwalające łatwo rozpoznać jego autentyczność zabezpieczenia. •

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.