Sale zabaw dla dzieci - czy są bezpieczne?

Wojciech Teister

publikacja 08.03.2017 14:07

UOKiK skontrolował 84 sale zabaw. Zdecydowana większość nie spełniała podstawowych wymogów bezpieczeństwa. Dlatego opracowano poradnik, który pomoże rodzicom ocenić salę zabaw.

Sale zabaw dla dzieci - czy są bezpieczne? HENRYK PRZONDZIONO /Foto Gość Przed pozostawieniem dziecka na sali zabaw warto sprawdzić czy to bezpieczne miejsce. Może w tym pomóc poradnik opracowany przez UOKiK

Sale zabaw dla maluchów stały się w Polsce w ostatnich latach niezwykle popularne. To miejsca, w których na nasze pociechy czekają liczne atrakcje, takie jak m. in. zjeżdżalnie, suche baseny, tory przeszkód czy ścianki wspinaczkowe. Niemal wszystkie takie ośrodki zapewniają, że są bezpieczne, a ich urządzenia maja certyfikaty i atesty. Rodzice ufają zapewnieniom właścicieli. Czy słusznie?

W drugiej połowie minionego roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przy współpracy Rzecznika Praw Dziecka i Inspekcji Handlowej przeprowadził kontrolę bezpieczeństwa w 84 takich placówkach. Szczegółowo sprawdzono też 82 regulaminy sal zabaw należących do 48 przedsiębiorców. Jakie są wyniki tej kontroli?

Wszyscy skontrolowani przedsiębiorcy stosowali regulaminy budzące zastrzeżenia. Najpoważniejszym z nich był brak odpowiedzialności przedsiębiorcy za bezpieczeństwo dzieci - dotyczyło to aż 75 proc. regulaminów. Inne uchybienia regulaminowe to m. in. wyłączania odpowiedzialności za rzeczy należące do użytkownika (67 proc. przedsiębiorców),  przenoszenia na konsumenta odpowiedzialności za szkody materialne, czyli zniszczenia dokonane przez dzieci (48 proc.),  zatrzymywania pieniędzy za niewykorzystane usługi (52 proc.) i  nieprzedstawiania konsumentom regulaminu (40 proc.).

W więcej niż co czwartej sali zabaw (27 proc.) zagrożenie dla zdrowia czy życia dzieci mogły tez stwarzać zabawki i sprzęty przeznaczone do zabawy maluchów. Najczęściej spotykane zagrożenia to: ostre krawędzie i elementy wystające; niezaślepione kontakty i niezabezpieczone lub luźne kable; otwory, które stwarzały zagrożenie zakleszczenia się głowy czy palców; wyjścia, które dawały możliwość samowolnego opuszczenia sali przez dziecko oraz brak dodatkowych informacji o grupie wiekowej, wzroście użytkowników, wytrzymałości urządzeń.

W czasie kontroli okazało się, że wielu przedsiębiorców nie zdawało sobie sprawy z tego, co może stanowić zagrożenie dla dziecka. Dlatego UOKiK opracował zasady, które mogą pomóc zarówno właścicielom sal zabaw we właściwym ich przygotowaniu, jak i rodzicom - wskazując istotne elementy, na które warto zwrócić uwagę. Poradnik dla rodziców znajdziesz na następnej stronie tego artykułu:

Bezpieczne sale zabaw – porady i zalecenia dla rodziców

Upewnij się, że przedsiębiorca jest w stanie zapewnić dziecku rozrywkę bez ryzyka. Zastosuj kolejno 3 kroki:

1.    Przeczytaj regulamin. Poszukaj w nim informacji:

  • na czym polega usługa – sprawdź czy obejmuje ona opiekę nad dzieckiem,
  • o odpowiedzialności przedsiębiorcy za bezpieczeństwo dziecka,
  • maksymalnej liczbie dzieci, które mogą bawić się równocześnie w sali i ich wieku.

2.    Obejrzyj salę i jej wyposażenie. Sprawdź, czy dziecko będzie w niej bezpieczne. Upewnij się, że:

  • elementy wystające i ostre krawędzie są osłonięte,
  • kontakty i kable są zabezpieczone przed dostępem dzieci,
  • szczeliny i otwory, które grożą zakleszczeniem się głowy czy palców są zakryte,
  • sala jest zabezpieczona przed samowolnym wyjściem dziecka,
  • dziecko będzie miało zapewnioną zabawę odpowiednią do wieku.

3.   Zadbaj o komfort dziecka:

  • oceń, czy jest to miejsce przyjazne dla twojego dziecka:
  • oceń, czy twoje dziecko jest już gotowe na pozostanie w sali zabaw pod opieką nieznanych mu osób,
  • weź pod uwagę, jak długo twoje dziecko może przebywać w tym miejscu, szczególnie gdy zostaje tam pierwszy raz,
  • zapoznaj dziecko z osobą opiekującą się nim, poinformuj je kiedy wrócisz, wskaż gdzie jest toaleta i do kogo może zwrócić się o pomoc, wysłuchaj jego dodatkowych pytań i odpowiedz na nie,
  • zostaw opiekunom numer telefonu, bądź gotowy na ewentualny kontakt i konieczność pilnego powrotu.

Pamiętaj - jeśli przedsiębiorca umożliwia pozostawienie dziecka w sali zabaw, musi ono przez cały czas przebywać pod opieką osoby wyznaczonej przez przedsiębiorcę. Sprawdź, kto jest odpowiedzialny za jego bezpieczeństwo. Wszelkie wątpliwości zgłoś do Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów lub Rzecznika Praw Dziecka.