Nowy Prymas: przywileje i kompetencje

KEP

publikacja 18.12.2009 18:17

Honorowe pierwszeństwo wśród biskupów oraz członkostwo w Radzie Stałej Episkopatu przysługują Prymasowi Polski. Tytuł ten związany jest ponownie z arcybiskupem gnieźnieńskim. Przysługuje mu na czas pełnienia tego urzędu.

Nowy Prymas: przywileje i kompetencje Papież Benedykt XVI Henryk Przondziono/Agencja GN

O przywilejach prymasa Polski przypomniał papież Benedykt XVI w liście z 8 grudnia do abp. Henryka Muszyńskiego. Podkreślił w nim „wielki szacunek i znaczenie tytułu prymasa w polskim Narodzie”. Ojciec Święty zaakcentował też, że prymas jest znakiem jedności polskich katolików.

Papież powołuje się w liście na statuty Episkopatu Polski - to one określają kompetencje prymasa. Na mocy obowiązującego od 7 października nowego Statutu, prymas Polski wchodzi z urzędu w skład Rady Stałej Episkopatu, co jest nowością. Decyzją Ojca Świętego tytuł prymasa Polski ponownie będzie związany z arcybiskupem gnieźnieńskim. Stanie się tak od 19 grudnia (2009 r.). Wówczas ów honorowy tytuł obejmie abp Henryk Muszyński. Przejmie go od kard. Józefa Glempa, który dzień wcześniej ukończył 80 lat.

Inauguracja posługi prymasowskiej abp. Henryka Muszyńskiego rozpocznie się w sobotę o godz. 10.30 sesją naukową w gnieźnieńskim Teatrze. Po jej zakończeniu o godzinie 13. w katedrze gnieźnieńskiej sprawowana będzie uroczysta Msza św. pod przewodnictwem i z homilią nowego Prymasa Polski.

Benedykt XVI zaznaczył w swoim liście, że prymasostwo przysługuje każdemu arcybiskupowi gnieźnieńskiemu durante munere tj. na czas sprawowania przez niego urzędu. O ponownym powiązaniu tytułu prymasa z arcybiskupem gnieźnieńskim zdecydował – ze względów historycznych - papież Benedykt XVI w 2006 roku.