Grekokatolicy obchodzą Święto Jordanu

KAI |

publikacja 19.01.2010 11:29

Przed południem po Mszy św. w greckokatolickim soborze metropolitalnym św. Jana Chrzciciela odbędzie się tradycyjna procesja nad San, gdzie zostanie poświęcona woda na pamiątkę chrztu Jezusa w Jordanie.

Grekokatolicy obchodzą Święto Jordanu Po Mszy św. nad wodę wyrusza uroczysta procesja z chorągwiami i krzyżem. PAP/Darek Delmanowicz

Abp Cyryl Vasil, sekretarz watykańskiej Kongregacji dla Kościołów Wschodnich przewodniczy dziś w Przemyślu uroczystościom Święta Objawienia Pańskiego zwanego świętem Jordanu. To jedno z największych świąt w Kościele wschodnim.

Wraz z abp. Vasilem, liturgię koncelebrował abp Jan Martyniak, metropolita przemysko-warszawski Kościoła greckokatolickiego.

Święto Jordanu to jedno z największych świąt w Kościele wschodnim. Obchodzone jest na pamiątkę chrztu Jezusa w Jordanie i łączone z uroczystością Objawienia Pańskiego. W dzień święta sprawowana jest uroczysta liturgia, po której następuje procesja nad brzeg rzeki – symboliczny Jordan.

Gdy w okolicy nie ma rzeki, wierni udają się nad jezioro lub staw. Ważne, by woda została poświęcona w swoim naturalnym środowisku. Do V wieku uroczyste poświęcenie wody celebrowano tylko nad historycznym Jordanem. Istniała też dawna tradycja udzielania katechumenom chrztu w dniu święta Jordanu lub w jego wigilię.

W przeddzień święta wierni przygotowują miejsce, gdzie odbywać się będzie poświecenie wody. Gdy rzeka jest zamarznięta, wyrąbują w lodzie przerębel w kształcie krzyża. Obok stawiają krzyż oraz ołtarz z lodu.

Po Mszy św. nad wodę wyrusza uroczysta procesja z chorągwiami i krzyżem. Zgodnie z tradycją, w czasie obrzędu poświęcenia kapłani proszą Ducha Świętego o obdarowanie wody mocą leczniczą dla dobra duszy i ciała. Następnie błogosławią wodę trzema trójramiennymi świecznikami, tzw. trykyrionem, oraz trzykrotnie zanurzają w wodzie krzyż. W tym czasie wierni śpiewają hymn liturgiczny tropar: "Koły wo Jordani chrestywsia..." ("Kiedy w rzece Jordan Ty chrzest przyjmowałeś...").

Jako symbol obecności Ducha Świętego praktykowany jest jeszcze zwyczaj wypuszczania gołębia w trakcie obrzędu święcenia wody. Poświęconą wodę wierni zabierają ze sobą w celu pokropienia nią swoich domów. Także tej wody używa kapłan w czasie duszpasterskich odwiedzin rozpoczynających się tego dnia.

Wierni Kościoła greckokatolickiego w Polsce skupieni są w metropolii przemysko-warszawskiej, w skład której wchodzą archidiecezja przemysko-warszawska oraz diecezja wrocławsko-gdańska. Liczbę grekokatolików w Polsce szacuje się na ok. 100 tys. wiernych.