Ziemia Święta potrzebuje pomocy

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 18.03.2018 13:40

Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za chrześcijan na Bliskim Wschodzie. Oni są zdani na naszą pomoc. Nie zostawiajmy ich samych. Przekażmy na ich cel choćby jedno euro – apeluje prefekt Kongregacji dla Kościołów Wschodnich.

Ziemia Święta potrzebuje pomocy Roman Koszowski /Foto Gość Bazylika Bożego Grobu

I tym razem w Wielki Piątek katolicy na całym świecie będą mieli okazję wyrazić swą solidarność z chrześcijanami w Ziemi Świętej. We wszystkich kościołach zostanie przeprowadzona tradycyjna zbiórka pieniędzy. Kard. Leonardo Sandri prosi o szczególną hojność. Przypomina, że sytuacja chrześcijan na Bliskim Wschodzie stale się pogarsza. Wielu z nich cierpi prześladowania i wygnanie. Lokalne wspólnoty Kościoła w Syrii, Iraku czy Libanie są ponadto zaangażowane w pomoc dla migrantów i ofiar wojny.

„Niestety od samego początku, odkąd Paweł VI ustanowił zbiórkę dla chrześcijan w Ziemi Świętej, zawsze towarzyszą nam wiadomości nie o pokoju i pojednaniu, nie o radości z tego, że można swobodnie wyznawać wiarę w swej ojczyźnie, lecz o aktach przemocy, terroryzmie, wygnaniu i ucieczce chrześcijan z tych terenów. Wszystko to oznacza wielkie cierpienia i prześladowania. Trzeba o tym pamiętać, aby pobudzić nasze serca do jeszcze większej hojności” – powiedział Radiu Watykańskiemu prefekt Kongregacji dla Kościołów Wschodnich.

W ubiegłym roku dzięki wielkopiątkowej zbiórce udało się przekazać chrześcijanom na Bliskim Wschodzie ponad 5 mln dolarów i niemal 1,5 mln euro. Większość tych środków, 65 proc., trafia do Kustodii Ziemi Świętej. Resztę rozdziela Kongregacja dla Kościołów Wschodnich.

***

Zachowanie tożsamości chrześcijańskiej i miejsc związanych z jej początkami oraz wzmocnienie więzi między społeczeństwami Wschodu i Zachodu to także główny cel projektu „Nasz Dom” prowadzonego przez Kustodię Ziemi Świętej. Dzięki niemu franciszkanie pomagają rodzinom katolickim Starego Miasta Jerozolimy i Betlejem w sfinansowaniu odnowy i naprawy domów. Pozyskane środki są przeznaczane także na renowację opuszczonych budynków mieszkalnych w pobliżu Bazyliki Narodzenia Pańskiego i Grobu Świętego. W prace remontowe zostali zaangażowani młodzi ludzie, którzy nie mieli pracy.

Inicjatywa „Nasz dom” jest odpowiedzią na niepokojący spadek liczby chrześcijan zamieszkujących te obszary - podkreśla dyrektor Biura Technicznego Kustodii. Ks. Sergey Loktionov stwierdził, że wielu chrześcijan sprzedaje nieruchomości w starych dzielnicach przylegających do Grobu Świętego w Jerozolimie i Bazyliki Narodzenia Pańskiego w Betlejem, co prowadzi do wyludnienia tych miejsc.