Pielgrzymka kapłanów w jedności z Ojcem Świętym

BP KEP (md)/KAI/JK

publikacja 01.05.2010 16:39

Na ręce przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Józefa Michalika papież Benedykt XVI przekazał pozdrowienie do polskich kapłanów przeżywających na Jasnej Górze ogólnopolską pielgrzymkę w Roku Kapłańskim. Uczestnicy pielgrzymki przesłali Ojcu Świętemu telegram z podziękowaniem za słowo umocnienia.

Pielgrzymka kapłanów w jedności z Ojcem Świętym ks. Tadeusz Bukowski Księga Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego oraz urna zawierająca ziemię z miejsc męczeństwa.

Przed rozpoczęciem Eucharystii pod przewodnictwem kard. Cláudio Hummesa, prefekta Kongregacji ds. Duchowieństwa, kapłani zgromadzeni na Jasnej Górze wysłuchali skierowanego do nich przesłania papieża Benedykta XVI. Odczytał je nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk.

„Jednoczę się duchowo z Biskupami, Kapłanami, Diakonami i Wiernymi świeckimi, którzy gromadzą się na Jasnej Górze, aby dziękować Bogu za dar kapłaństwa i prosić o uświęcenie tych, których wybrał do szczególnej służby Ludowi Bożemu” – napisał Papież.

Pełny tekst papieskiego telegramu

Zwracając się bezpośrednio do duchownych, zachęcił ich do wytrwałej modlitwy i ascezy. „Przed tabernakulum uczcie się słuchać i przebaczać, troszczyć się o . powierzony sobie lud i budować kapłańskie braterstwo” – prosił Benedykt XVI. Wskazał na Eucharystię jako na źródło umocnienia w kapłańskiej posłudze.

Papież podkreślił, że Kościół w Polsce wydał wielu świętych kapłanów. „Niech oni będą dla Was wzorem i niech wstawiają się przed Panem” – napisał w przesłaniu do duchownych. Ojciec Święty polecił duchownych Maryi, Matce Kapłanów.

Uczestników pielgrzymki powitał kard. Stanisław Dziwisz, który powiedział, że modlitwa na Jasnej Górze jest dziękczynieniem za powołanie a równocześnie wyrazem kapłańskiej gotowości do dalszej służby u boku Jezusa Chrystusa, Dobrego Pasterza.

Metropolita krakowski zapewnił papieża o wierności i solidarności kapłanów w obliczu krzywdzących ataków, z jakimi się spotyka. „Podważanie jego osobistego autorytetu, a także autorytetu Kościoła, jest wysoce niesprawiedliwe, mające rysy prześladowania” - podkreślił.

Jak podkreślił kard. Dziwisz, zgromadzonych na Jasnej Górze biskupów, kapłanów, diakonów, seminarzystów i wiernych świeckich łączy gorąco modlitwa o świętość i apostolską gorliwość kapłana.

Homilię podczas uroczystej Mszy św. wygłosił kard. Claudio Hummes  (tu znajdziesz pełny tekst wystąpienia). Prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa zachęcił polskich kapłanów do podjęcia nowych środków i metod w pracy duszpasterskiej. „Nie wystarczy przyjmować i ewangelizować tych, którzy przychodzą do naszych kościołów” – mówił kardynał.

Watykański hierarcha zauważył, że historia Kościoła w Polsce zna wielką liczbę świętych kapłanów, a wśród nich także męczenników. Wspomniał przy tym postać ks. Jerzego Popiełuszki, którego beatyfikacja odbędzie się 6 czerwca w Warszawie.

Zgromadzeni pielgrzymi modlili się w intencji Ojczyzny i Polaków mieszkających za granicą oraz polskich księży pracujących w kraju i poza jego granicami. Mszę św. sprawowano według formularza o Jezusie Chrystusie Najwyższym i Wiecznym Kapłanie.

Po homilii kard. Hummesa abp Józef Michalik przewodniczył odnowieniu przyrzeczeń kapłańskich. Po Komunii został też odmówiony Akt zawierzenia polskich kapłanów Chrystusowi Najwyższemu Kapłanowi przez wstawiennictwo Maryi Królowej Apostołów. Na koniec w kaplicy Pamięci Narodu im. o. Augustyna Kordeckiego kapłani złożyli symboliczne wotum wierności polskiego duchowieństwa w postaci księgi z nazwiskami niemal 3 tys. księży, którzy zginęli z rąk hitlerowców lub w niewoli sowieckiej i misjonarzy męczenników oraz urny z ziemią z miejsc kaźni z Polski, Rosji i Niemiec (na fotografii).

Księgę przygotowało Wyższe Seminarium Duchowne z Tarnowa. Klerycy przez niemal 3 tygodnie – zaczynając od początku Wielkiego Postu – ręcznie wpisywali nazwiska kapłanów i kleryków, z zaznaczeniem z jakiej diecezji lub którego zakonu pochodzili, datą i miejscem śmierci.

Księga wotum zdobiona jest motywem cierni z obrazu z bazyliki w Getsemani. Natomiast urna ma kształt cylindra spowitego w chustę z widniejącym na środku krucyfiksem. Zarówno księga, jak i urna zostaną umieszczone w Kaplicy Pamięci Narodu Polskiego im. o. Augustyna Kordeckiego w XVII-wiecznej dzwonnicy na Jasnej Górze.

W podziękowaniu za słowo umocnienia, uczestnicy pielgrzymki kapłańskiej – prezbiterzy, diakoni i alumni ze swoimi biskupami – wystosowali do Ojca Świętego telegram. Telegram do Ojca Świętego odczytał na zakończenie Mszy św. sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Stanisław Budzik. Poniżej zamieszczamy jego pełny tekst.

Umiłowany Ojcze Święty!

Z duchowej Stolicy Polski, Częstochowy, słowa synowskiego oddania kierują do Ciebie polscy kapłani diecezjalni i zakonni, diakoni i alumni seminariów duchownych. Przybyliśmy tu razem z naszymi biskupami w pielgrzymce polskiego duchowieństwa w Roku Kapłańskim, aby zawierzyć nasze życie i posługę Chrystusowi, Najwyższemu Kapłanowi, przez ręce Maryi, Matki Kapłanów, w Jej Jasnogórskim Sanktuarium.

Pod przewodnictwem przedstawiciela Waszej Świątobliwości, Ks. Kardynała Cláudio Hummesa, Prefekta Kongregacji ds. Duchowieństwa, sprawujemy Eucharystię, dzięki której żyje i wypełnia swoje posłannictwo cały Kościół i każdy kapłan. Zgromadzeni w Duchu Świętym prosimy Ojca bogatego w miłosierdzie, aby Rok Kapłański przyniósł obfite owoce wierności kapłanów na wzór wierności Chrystusa, „Wiernego Świadka” (Ap 1,5) Bożej Miłości i Prawdy.

Na ołtarzu Chrystusowej Ofiary składamy jako wotum Księgę z nazwiskami prawie trzech tysięcy polskich kapłanów-męczenników, którzy stali się świadkami wiary w mrocznych czasach totalitaryzmów XX wieku.

Dziękujemy Ci, Ojcze Święty, za skierowane do nas słowo umocnienia świadczące o tym, że jesteś ze swoimi kapłanami. Także i my jesteśmy z Tobą i wspieramy Cię naszą solidarną modlitwą. Razem z Tobą chcemy być sługami Chrystusowej radości i wspierać Cię w niesieniu Chrystusowego Krzyża, dopełniając „udręk Chrystusa dla dobra Jego Ciała, którym jest Kościół” (Kol 1,24). Pragniemy całym naszym życiem świadczyć, że Bóg jest Miłością, umacniać w ludziach nadzieję zbawienia i dawać świadectwo miłości w prawdzie.

Z synowskim oddaniem:
Prezbiterzy, diakoni i alumni ze swoimi biskupami
zgromadzeni na pielgrzymce polskiego duchowieństwa

Częstochowa – Jasna Góra, dnia 1 maja 2010 r.

W Ogólnopolskiej Pielgrzymce Kapłanów na Jasną Górę uczestniczyło ok. 5 tys. osób: biskupów, księży, diakonów, seminarzystów i osób świeckich. Wszystkich księży posługujących w Polsce – diecezjalnych i zakonnych – jest ok. 29 tys.