Czy powstrzymają Odrę?

PAP |

publikacja 25.05.2010 13:30

Fala kulminacyjna na Odrze jest na granicy woj. dolnośląskiego i lubuskiego, we wsi Dobrzejowice. To najbardziej newralgiczny punkt na Dolnym Śląsku, bowiem w Dobrzejowicach znajduje się 5-kilometrowy wał w budowie. Od kilku dni trwa jego umacnianie.

Czy powstrzymają Odrę? Henryk Przondziono/Agencja GN

Jak poinformował PAP we wtorek wójt gminy Żukowice Leszek Kucharczyk, na zimę przerwano budowę wału. "Teraz okazało się, że nieukończony wał, nieporośnięty darnią, pije wodę jak gąbka i nie ma szans utrzymać Odry w korycie" - mówił Kucharczyk.

Dodał, że do tej pory wykorzystano do umacniania wału 100 tys. worków z piaskiem oraz 1500 ton piasku. Na miejscu oprócz mieszkańców, straży pożarnej i żołnierzy, pracuje ok. 100 więźniów z Zakładu Karnego w Głogowie.

Mieszkanki okolicznych wsi przygotowują jedzenie dla pracujących na miejscu. "Rozumiemy, że dla nas wszystkich kluczowe jest, aby wał wytrzymał i nie zalał okolicznych miejscowości. Dlatego każdy pomaga jak może" - powiedziała PAP jedna z kobiet.

Według wojewody dolnośląskiego Rafała Jurkowlańca na wale w Dobrzejowicach za Głogowem faktycznie sytuacja jest najtrudniejsza, ale nie wolno zapominać o innych rejonach Dolnego Śląska, gdzie fala kulminacyjna już przeszła, ale stan wody w rzekach wciąż jest bardzo wysoki.

"Ciągle niepokoi nas Odra na odcinku Oława - Wrocław, gdzie wody w rzece jest dużo, a wały bardzo namoknięte. Dlatego też apeluję do wszystkich mieszkańców regionu o zachowanie czujności" - mówił PAP Jurkowlaniec. Według wojewody czujność należy zachować przez najbliższy tydzień.

Wojewoda dolnośląski w związku z sytuacją powodziową na Dolnym Śląsku utrzymuje alarmy powodziowe w 10 nadodrzańskich powiatach: oławskim, wrocławskim, mieście Wrocławiu, trzebnickim, wołowskim, średzkim, legnickim, lubińskim, górowskim i głogowskim. Natomiast pogotowia przeciwpowodziowe obowiązują w trzech rejonach: gminie Milicz, Bierutów i Długołęka.

Na wodowskazach są poprzekraczane stany alarmowe w 16 miejscach, a ostrzegawcze w 5. Stany maksymalne na Odrze mogą utrzymywać się przez około trzy doby.

Na Dolnym Śląsku z powodu zalania nieprzejezdne pozostają: drogi gminne Groblice-Kotowice, Marcinkowice-Zakrzów, Mokry Dwór-Trestno, droga powiatowa Kijowice-Kruszowice, drogi wojewódzkie: Jelcz Laskowice-Oława, Janików-Stary Górnik, droga wojewódzka nr 292 w Ścinawie oraz droga krajowa nr 36 pomiędzy Iwnem a Ścinawą.

Zamknięto jeden tor w Ścinawie na trasie Głogów-Krzepów. Ruch pociągów odbywa się po torze drugim. Zamknięte mosty to: most na Odrze w Ścinawie, most na Widawie Krzyżanowice-Psary, most na Odrze w Oławie, nieczynne są również przeprawy promowe w Ciechanowie i Chobieni.