Santiago de Compostela: wspólne duszpasterstwo

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 20.07.2010 17:16

Wypracowaniu wspólnego duszpasterstwa pielgrzymkowego poświęcone było spotkanie hiszpańskich i francuskich biskupów, których diecezje leżą wzdłuż Drogi św. Jakuba. W Santiago de Composteli podjęto m.in. temat przyjmowania pielgrzymów, otwierania dla nich kościołów, jak również objęcia troską tych, którzy wychodzą na szlak bez motywacji religijnej.

Santiago de Compostela: wspólne duszpasterstwo Santiago de Compostela untipografico / CC 2.0

Do Santiago de Composteli prowadzą różne szlaki. Na wszystkich obserwuje się stały wzrost liczby pielgrzymów każdego roku. Wspólne duszpasterstwo miałoby na celu przede wszystkim „pogłębianie znaczenia i aktualności pielgrzymowania do grobu Apostoła Jakuba jako drogi ewangelizacji”. Ponadto opracowałoby zasady opieki nad pielgrzymami i zharmonizowałoby sposoby ich przyjmowania na różnych etapach. Biskupi pragną „zdynamizować wymiar duchowy tych szlaków pielgrzymkowych, które są zakorzenione w samej historii Europy” – podkreślają organizatorzy spotkania.

Biskupi zastanawiali się także nad relacjami pomiędzy wiarą i kulturą, które są nierozdzielne na Szlaku św. Jakuba. Jest on jednocześnie drogą pielgrzymowania i drogą cywilizacji. Duszpasterstwo musi mieć to na uwadze. Pielgrzymowanie do grobu Apostoła zakłada praktykę modlitwy i sakramentów, a także kierowanie się wartościami uniwersalnymi, które od samego początku są związane z tymi szlakami: solidarnością, wzajemną pomocą, poznaniem i akceptacją bliźniego. Z drugiej zaś strony pielgrzymowanie do Santiago jest kontynuacją tysiącletniej tradycji, podziwianiem piękna, zabytków i pejzaży, a także bezpośrednim obcowaniem z naturą.

Wśród konkretnych kwestii poruszonych przez biskupów znalazły się m. in. następujące: znaczenie pielgrzymowania, przygotowanie duchowe, tematy medytacji podczas drogi, opieka duchowa, troska o tych, którzy nie są pielgrzymami, ale idą szlakiem; dziedzictwo religijne i kulturalne poszczególnych szlaków; przyjmowanie pielgrzymów, schroniska i wolontariat oraz rola klasztorów i zasady otwierania kościołów i kaplic.

Spotkanie biskupów francuskich i hiszpańskich zorganizowano już po raz drugi. Odbyło się ono w Santiago de Composteli z racji obchodzonego tam Kompostelańskiego Roku Świętego na zaproszenie miejscowego ordynariusza, abp. Juliana Barrio.

6 listopada do grobu Apostoła Jakuba przybędzie w pielgrzymce Benedykt XVI.