Naprotechnologia zamiast in vitro

KAI |

publikacja 28.10.2010 16:20

Z apelem o uchwalenie zakazu stosowania metody in vitro – „jako drastycznie niehumanitarnej” – i upowszechnianie naprotechnologii zwróciło się do parlamentarzystów ponad stu polskich naukowców. Chcą, by naprotechnologia – naturalny sposób leczenia niepłodności, który aprobuje Kościół – była refundowana w całości przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Naprotechnologia zamiast in vitro Henryk Przondziono/Agencja GN

„Życie człowieka rozpoczyna się w momencie poczęcia - to fakt biologiczny, naukowo stwierdzony. Procedura «in vitro», mająca służyć przekazywaniu życia ludzkiego, jest nieodłącznie związana z niszczeniem życia człowieka w fazie prenatalnego rozwoju, jest więc głęboko nieetyczna i jej stosowanie winno być prawnie zakazane” – czytamy w apelu.

Jego autorzy zwracają uwagę, że „z publikowanych danych – z różnych ośrodków medycznych stosujących «in vitro» – wynika, że w trakcie tej procedury ginie 60-80% poczętych istot ludzkich (z brytyjskich informacji wynika, że nawet 95%)”.

„Procedura «in vitro», na różnych etapach jej stosowania, narusza trzy artykuły Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej: art. 30, art. 38, art. 40 oraz art. 157 kodeksu karnego. Procedura ta jest rażąco sprzeczna z ekologią prokreacji, zastępując naturalne środowisko poczęcia i początkowego rozwoju człowieka, jakim jest łono matki, przez «szkło», a w skrajnym przypadku przez system głębokiego zamrażania (do temperatury -195°C)” – piszą polscy naukowcy.

Ostrzegają, że „to naruszenie ekologii prokreacji skutkuje prawie dwukrotnym wzrostem śmiertelności niemowląt, 2-3-krotnym wzrostem występowania różnych wad wrodzonych a także opóźnieniem rozwoju psychofizycznego dzieci poczętych metodą «in vitro» w porównaniu do dzieci poczętych w sposób naturalny”.

„Pozytywną metodą pomocy małżonkom pragnących poczęcia i urodzenia dziecka jest naprotechnologia. Naprotechnologia to nowoczesna metoda diagnozowania i leczenia niepłodności na podstawie tzw. Modelu Creightona, służącego precyzyjnej obserwacji organizmu kobiety w czasie jej naturalnego cyklu” – czytamy dalej w apelu.

Naukowcy wskazują, że „na żadnym etapie stosowania naprotechnologii nie dochodzi do niszczenia poczętych istot ludzkich, naruszenia godności małżonków i poczętej istoty ludzkiej oraz zachowane są ekologiczne zasady prokreacji”. Podkreślają też, że „naprotechnologia w porównaniu do procedury "in vitro" jest bardziej skuteczna i kilkakrotnie mniej kosztowna”.

„Apelujemy o wprowadzenie ustawowego zakazu stosowania procedury «in vitro» jako drastycznie niehumanitarnej oraz o szerokie upowszechnienie naprotechnologii i zapewnienie jej pełnej refundacji z NFZ” – kończą swój apel polscy naukowcy.

Pod apelem do parlamentarzystów podpisali się:

1. prof. dr hab. Franciszek Adamski, Kraków
2. dr Marek Babik, Kraków
3. dr Alina Bielawska, Kielce
4. prof. zw. dr hab. Ryszard Bender, Toruń
5. prof. dr hab. inż. Bogumił Bieniasz, Rzeszów
6. prof. dr hab. Aleksander Bobko, Rzeszów
7. lek. med. Halina Bogusz, Poznań
8. dr med. Mirosław Bogusz, Poznań
9. dr inż. Władysław Brzozowski, Rzeszów
10. prof. dr hab. med. Zbigniew Chłap, Kraków

i inni.