Stracenia sprawców nie chciałaby ofiara

KAI |

publikacja 01.11.2010 11:07

Zakonnicy ze Zgromadzenia Misjonarzy Consolata - Matki Bożej Pocieszycielki w Kenii są przeciwni karze śmierci dla morderców ich współbrata. „W apelu wystosowanym do Sądu Najwyższego w Nairobi misjonarze napisali, że stracenia sprawców nie chciałaby ofiara zbrodni” – poinformowała misyjna agencja Misna.

Stracenia sprawców nie chciałaby ofiara The World FactBook 2009; Washington DC; CIA, 2009

„O. Giuseppe Bertaina poświęcił swoje życie narodowi Kenii i tym samym miał nadzieję, że może się przyczynić do edukacji społeczeństwa” – napisano w apelu. Równocześnie misjonarze z uznaniem wyrazili się o szybkim ujęciu sprawców przez policję, co nie zdarza się często w przypadku zabójstw duchownych w Kenii.

Włoski misjonarz 82-letni ks. Giuseppe Bertaina został zamordowany w 2009 r. Sprawców zbrodni, mężczyznę i kobietę w krótkim czasie ujęto. Zostali skazani na karę śmierci przez powieszenie.

Ks. Bertaina należał do Zgromadzenia Misjonarzy Consolata - Matki Bożej Pocieszycielki. Od ponad 50 lat pracował w Kenii nie tylko jako kapłan, ale również nauczał, kształcąc młode pokolenia zwłaszcza plemienia Kikuju. Kierował szkołą średnią pw. Najświętszej Maryi Panny w Nyeri, Instytutem Technicznym w Sagana, a na początku lat 90. XX w. doprowadził do powstania Instytutu Filozofii swego zgromadzenia (Consolata Philosophicum).

16 stycznia 2009 r. znaleziono go martwego ze związanymi rękami i ustami zatkanymi papierem w budynku Instytutu w Langata koło Nairobi.

W Kenii wciąż obowiązuje kara śmierci, jednak nie była wykonywana od 1987 r. W sierpniu 2009 r. prezydent Mwai Kibaki zamienił na dożywotnie więzienie karę śmierci 4 tys. przestępców oczekującym na wykonanie wyroku.