Papież do prezydenta Iranu

KAI |

publikacja 11.11.2010 14:31

Na konieczność poszanowania praw niewielkiej wspólnoty katolickiej w Iranie oraz budowania dobrych wzajemnych relacji zwrócił uwagę Benedykt XVI w liście do prezydenta tego kraju, Mahmuda Ahmadineżada. Papież wyraża zadowolenie z utworzenia komisji dwustronnej, która ma podjąć kwestie będące przedmiotem zainteresowania obydwu stron. Dokument przekazał 9 listopada w Teheranie przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, kard. Jean-Louis Tauran.

Benedykt XVI Henryk Przondziono /GN Benedykt XVI

Benedykt XVI wyraża przekonanie, że poszanowanie transcendentnego wymiaru osoby ludzkiej jest niezbędnym warunkiem budowania sprawiedliwego ładu społecznego i trwałego pokoju. Relacja człowieka z Bogiem jest bowiem ostatecznym fundamentem niezbywalnej godności i świętości każdego życia ludzkiego. Papież zaznacza, że kiedy promocja godności osoby ludzkiej jest podstawową inspiracją działalności politycznej i społecznej dążącej do poszukiwania dobra wspólnego, to tworzone są trwałe podstawy pod budowę pokoju i zgody między narodami. Zauważa, że pokój jest nade wszystko darem Boga, poszukiwanym na modlitwie. Jest jednak także rezultatem wysiłków ludzi dobrej woli. W tej perspektywie ludzie wierzący każdej religii mają szczególną odpowiedzialność i mogą odegrać decydującą rolę, współpracując we wspólnych inicjatywach. „Dialog międzyreligijny i międzykulturowy jest podstawową drogą do pokoju” – stwierdza Ojciec Święty.

Benedykt XVI nawiązuje do niedawnych obrad Zgromadzenia Specjalnego Synodu Biskupów dla Bliskiego Wschodu (10-24 października br.). Był to czas szczególnej refleksji nad sytuacją w tej części świata i wyzwaniami przed jakimi stają obecne tam wspólnoty katolickie. „W niektórych krajach wspólnoty te stają w obliczu trudnych okoliczności, dyskryminacji a nawet przemocy, brak im wolności, by mogły żyć i publicznie wyznawać swą wiarę” – pisze Ojciec Święty. Wyraża on przekonanie, że prace Synodu przyniosą dobre owoce dla Kościoła i całego społeczeństwa tego regionu.

Papież podkreśla, że katolicy mieszkający w Iranie i na całym świecie starają się współpracować ze swymi współobywatelami, aby lojalnie i uczciwie wnieść swój wkład do dobra wspólnego poszczególnych społeczeństw w których mieszkają, stając się budowniczymi pokoju i pojednania. „W tym duchu wyrażam nadzieję, że będę rozwijały się serdeczne relacje istniejące już między Stolicą Apostolską a Iranem oraz między Kościołem lokalnym a władzami świeckimi. Jestem też przekonany, że utworzenie Komisji Dwustronnej będzie szczególnie pomocne w podjęciu kwestii stanowiący wspólną troskę, w tym status prawny Kościoła katolickiego w Pańskim kraju” – napisał Benedykt XVI.