Biednych wciąż jest bardzo wielu

łk

publikacja 30.11.2023 17:53

Krakowska Szlachetna Paczka opublikowała najnowszy "Raport o biedzie", z którego wynika, że 1,8 mln Polaków nie jest w stanie zaspokoić swoich potrzeb, w skrajnym ubóstwie zaś żyje w Polsce blisko 400 tys. dzieci i 300 tys. seniorów.

Biednych wciąż jest bardzo wielu Materiały prasowe Ubóstwo dotyka wciąż bardzo liczną grupę mieszkańców naszego kraju.

Dodaje, że osoby ubogie, codziennie dokonują wyborów tak trudnych, że ciężko słucha się ich opowieści. - Życie w biedzie to powolne umieranie ciała i ducha. Odbiera ludziom marzenia i pozbawia planów. Utwierdza ich w przekonaniu, że zasługują jedynie na to, co mają. A nie mają nic. Ubóstwo pozbawia ich szacunku do samych siebie, brutalnie zabija pasje, wycofuje z relacji - wskazuje J. Sadzik.

Rodziny włączone do Szlachetnej Paczki w 2022 r. dysponowały średnio miesięcznie kwotą 436 zł na osobę, czyli 14 zł na dzień. - Wydarzenia minionych trzech lat zbierają swoje opóźnione żniwo w wielu polskich domach. Znacząco pogorszyła się ich sytuacja ekonomiczna. Z wielu rzeczy możemy zrezygnować, ale nie z żywności, tymczasem 3  proc. Polaków nie stać na podstawowe zakupy. Mięsa, ryb i owoców nie kupuje 5 proc. Wykupienie leków na receptę stanowi problem nie do przeskoczenia dla 8 proc Polaków - opisuje prezes stowarzyszenia.

Magdalena Łukasik, menedżerka ds. badań i analiz oraz współautorka "Raportu o biedzie" zauważa, że ubóstwo to zjawisko wielowymiarowe - nie sposób powiedzieć, że jest jeden powód inicjujący biedę, gdyż to współwystępowanie wielu czynników jednocześnie. - Wpływ na zasięg ubóstwa mają takie czynniki jak źródło utrzymania, poziom wykształcenia, wiek, niepełnosprawność czy miejsce zamieszkania. Znaczenie będzie miało w jakim jesteś wieku, czy mieszkasz w mieście czy na wsi, czy jesteś zdrowy czy chory. Do najbardziej zagrożonych biedą należą osoby utrzymujące się ze świadczeń społecznych innych niż emerytura i renta - w tej grupie skala ubóstwa skrajnego to około 12 proc. - wymienia.

W 81 proc. rodzin włączonych do Szlachetnej Paczki przynajmniej jedna osoba jest chora lub z niepełnosprawnością. Blisko 10 tys. z nich nie jest w stanie pokrywać kosztów leczenia i rehabilitacji. Kryzys zagląda również do naszych domów - aż 7 proc. Polaków nie stać na bieżące opłaty za media, a 8 proc. ma problemy z regulowaniem czynszu.

Wraz z tegorocznym raportem powstało też badanie pt. "Na co nie stać Polaków". Wynika z niego m.in., że w związku z inflacją i wzrostem cen czterech na pięciu Polaków kupuje mniej lub zdecydowanie taniej. Ubóstwo to jednak nie tylko braki materialne - bieda wielu osobom zabiera wszystko, także spokój, szacunek i bliskość.

Osoby ubogie potrzebują skutecznej pomocy - takiej, która odpowiada bezpośrednio na indywidualne potrzeby osób w trudnej sytuacji. Szlachetna Paczka działa według tego modelu od 20 lat. - Wolontariusze i wolontariuszki spotykają się z rodzinami i diagnozują, jaka pomoc ma szansę coś zmienić. Stąd w paczkach maszyny do szycia, narzędzia czy kursy doszkalające. Paczki zawierające żywność, środki chemiczne czy odzież na zimę pozwalają wziąć oddech i chociaż przez kilka tygodni nie martwić się o kolejny dzień, bo żeby móc coś zmienić, trzeba mieć do tego siłę. Dlatego zachęcamy, by już dziś włączyć się w naszą inicjatywę - namawia M. Łukasik.

Szczegółowe informacje o tegorocznej odsłonie akcji oraz przygotowanych badaniach są dostępne na stronie www.szlachetnapaczka.pl.