Bezpieczni w Kościele. Rusza projekt "Odbudujmy dom"

Magdalena Dobrzyniak

Gość Niedzielny |

publikacja 19.03.2024 12:06

Fundacja Świętego Józefa KEP i redakcja dominikanie.pl zainaugurowały cykl 26 rozmów o zdrowym duszpasterstwie i bezpieczeństwie osób dorosłych pozostających w kontakcie duszpasterskim z osobami duchownymi, braćmi i siostrami zakonnymi oraz świeckimi liderami. Będą się one ukazywały w formie podcastów od 26 marca.

Bezpieczni w Kościele. Rusza projekt "Odbudujmy dom" dominikanie.pl Rozmowy będą się ukazywały co dwa tygodnie na YT i w serwisie Spotify.

Kontakt duszpasterski oznacza tu nie tylko udział w grupach duszpasterskich i wspólnotach, ale również sakrament pokuty i pojednania, kierownictwo lub towarzyszenie duchowe, a także sprawowanie egzorcyzmów czy praktykę „rozeznania” w grupach charyzmatycznych.

Celem projektu „Odbudujmy dom” jest opisanie rozwojowego i wspierającego modelu kontaktu duszpasterskiego w duchu Ewangelii i przekazanie duchownym i świeckim liderom duszpasterstw pozytywnego wzorca do pracy. - Ponieważ punktem wyjścia naszego projektu jest doświadczenie patologicznych zachowań lub mechanizmów w duszpasterstwie, chcemy przekazać naszym odbiorcom narzędzia do tego, by je identyfikować, a w efekcie także chronić siebie i swoich bliskich, szukać wsparcia i uzyskać je, a w końcu także zgłosić krzywdę odpowiednim władzom świeckim lub kościelnym - wyjaśnia o. Radosław Więcławek OP, redaktor naczelny portalu dominikanie.pl.

Wśród zaproszonych specjalistów są eksperci Fundacji Świętego Józefa, dominikanie zaangażowani w system ochrony, świeccy, siostry zakonne, księża, dziennikarze, liderzy różnych środowisk.

Lista tematów była szczegółowo omówiona i skonsultowana w gronie osób zajmujących się tematyką przemocy w Kościele, karnistów, psychologów, ludzi mediów. Jednak przy ich opracowaniu najważniejsze okazało się przyjęcie perspektywy osób skrzywdzonych w Kościele. Niektóre z nich wzięły udział w konsultowaniu problematyki podcastów, a każda z rozmów poprzedzona jest świadectwem osób skrzywdzonych.

Dostępne jest 45% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.