Komentarze 10
 • Gość
  20.03.2017 14:51
  Dobry tekst. Wyrazy uznania Pani Redaktor.
 • Gość
  20.03.2017 23:10
  bije protestantyzmem aż oczy bolą - niedawno ja czytał cóś podobnego co Franciszek mówił ( twórca globalnej religii ) w której można zmieścić i budde i mahometa i swiętą krowę . nasz rozum każdemu dobrze podpowie (tzw rozeznanie ) , a kościoł nic o krzyżu nie powie bo go w kąt postawił . dekalog już nie obowiązuje a pozostawienie krzyża nazywa się miłosierdziem . ot i tyle kościoł o krzyżu mówi . a jużci jest taki fajny tekst ew św marka cyt (Lecz na początku stworzenia Bóg stworzył ich jako mężczyznę i kobietę:

  7 dlatego opuści człowiek ojca swego i matkę

  8 i złączy się ze swoją żoną, i będą oboje jednym ciałem. A tak już nie są dwoje, lecz jedno ciało.

  9 [Vt-4,47] Co więc Bóg złączył, tego człowiek niech nie rozdziela!»

  10 W domu uczniowie raz jeszcze pytali Go o to.

  11 [Vt-4,47] Powiedział im: «Kto oddala żonę swoją, a bierze inną, popełnia cudzołóstwo [Vt-2,90] względem niej.

  12 I jeśli żona opuści swego męża, a wyjdzie za innego, popełnia cudzołóstwo) czy tego uczy kościoł czy już zmienił ewangelie ? odpowiedz droga autorka , nie mi lecz sobie i innym . widzisz tak to się ma do mówienia o krzyżu a rzeczywistym braniu krzyża .co teraz kosciol znaczy bez krzyża z Jezusem Chrystusem na tym krzyżu umieszczonym - nic nie znaczy a gdzie ci światli kapłani , siedzą cicho i może co poniektóry chciałby coś zmienić aleć to trzeba by z onego spokoju wyjść i ten próg przekroczyć a komu b rtam się chciało ? pełno niewiernych w Europie a który kapłan do ichniego meczetu wejdzie i o naszym Panu powie ? a może choć do ichnich dzielnic wejdzie i nauczać ich zechce ? a krzyż stoi u progu , może jakiś nowy święty , dla którego prawo znaczy prawo - tak znaczy tak , nie znaczy nie . - podejmie ten krzyż . pozdrawiam
  • jo_tka
   21.03.2017 06:46
   Widzę "drobny" problem. Ten tekst nic nie mówi o małżeństwie, mężczyźnie i kobiecie i innych poruszonych w Pana /Pani wpisie problemach. Jest o czymś zupełnie innym, w dodatku niezmiernie dalekim.

   A Kościół o krzyżu mówi. Wystarczy się do niego wybrać i posłuchać...
 • Gość
  21.03.2017 06:16
  problem w tym,ze "prymasem" w polskim kosciele katolickim zostal...Herod/Kaczynski/
 • JAWA25
  21.03.2017 10:59
  artykuł pełen ogólników
 • fundamentalista
  21.03.2017 12:37
  Podzielam zdanie JAWY 25 , tekst jest dobry ale niekonkretny ,co to znaczy prawda w odniesieniu do np. wyzysku ekonomicznego ?

  NIE MA "PRAWDY W OGÓLE " bo jeśli taka ma być to można uznać ...ze tekst jest niepotrzebny , każdy, nawet zbrodnicze sekty mówią o prawdzie , więc "w ogóle żyjemy w prawdzie , wiec po co ten krzyk , po co te mowy papieskiego ? Po cóż potrzebne jest mówienie o miłości skoro "w ogóle " to nie ma takiego kto by chciał temu zaprzeczyć , więc w ogóle żyjemy w sprawiedliwości i miłości .
  Proszę wziąć w rękę pilota TV i przelecieć stacje społeczne , mówią co innego , sprzecznego ale ...wszystko jest "w ogóle prawdą " Ale...do czego potrzebna jest instytucja kościoła / po to aby wskazywać prawdę ? strata czasu skoro "w ogóle " wszystko jest prawdą .

  A tak poważnie , mówią ,ze diabeł tkwi w szczegółach , mądry ten diabeł , oto włazi w miejsce skąd kościół uciekł. Diabeł KONRETNIE punkt po punkcie organizuje nam życie ekonomiczne , rodzinne , obyczajowe i itd . wie co robi , ŁATWO MU Z KOŚCIOŁEM KTORY "WICIE , ROZUMICIE TYLKO OGÓLNIE .

  Ani żony , ani sługi , ani domu , ani wielbłąda itd. tak mówi Pan ...konkretnie.
  • jo_tka
   22.03.2017 07:47
   Czy gdzieś napisałam, że nie ma "prawdy w ogóle"?
   Proszę zwrócić uwagę, że nie piszę o "uznaniu za prawdę" tylko o jej "rozpoznaniu". To nie jest kwestia uznaniowa (od dziś to będzie dla mnie prawdą), tylko kwestia rozpoznania pewnej rzeczywistości już istniejącej. To za tym, co sami rozpoznajemy, możemy pójść. Coś, co jest obce, zewnętrzne, nikogo nie pociągnie. Nie na krzyż.
 • Gość
  21.03.2017 23:21
  @ fundamentalista. Pani Redaktor ma rację pisząc o "wskazywaniu drogi prawdy". Tu chodzi nie o jakąkolwiek prawdę np. że dziś była słoneczna pogoda, lecz o prawdę o człowieku. Oczywiście ta prawda nie wyraża się jednym zdaniem (Pani Redaktor napisała kilka zdań, bo nie mogła zamieścić na ten temat grubej książki - większość Polaków nie czyta nawet cienkich książek). Kościół w niedalekiej przeszłości znakomicie ją rozwijał ustami papieży Jana Pawła II i Benedykta XVI. Dziś Franciszek tego nie robi, bo jego myśli wędrują w inne rejony (np. ekumenizmu). Także w polskim Kościele odczuwa się głód prawdy - dziś rzadko można usłyszeć dobre kazanie. Młodzi ludzie coraz bardziej pozostają sami. To źle, bardzo źle.
  • jo_tka
   22.03.2017 07:49
   Franciszek bezustannie mówi prawdę i przypomina prawdę o Bogu. Albo raczej: bezustannie mówi o Jezusie, który jest Prawdą (i Drogą i Życiem). Nie ma innej "prawdy", wszystkie inne są pochodne.
  • fundamentalista
   22.03.2017 12:40
   No cóż ,dwie rzeczy :
   - prawdy o jakim człowieku , proszę wymienić z imienia i nazwiska ,o kim ta prawda o ...Robercie Lewandowskim czy przewodniczącym Schetynie ? ...każdy z nas jest inny , nie ma 'człowieka "jako takiego" "człowiek jako taki" ...to...dr Frankenstein .

   zgadzam się , młodzież jest osamotniona w wyborach ok.? to KTO jaki podmiot powinien im te wybory ułatwić ,kościół ? zgadzam się ale ...co on może zaproponować JAKIE STRUKTURY ?PAŃSTWOWE O CZ BUSINESSOWE ?

   Repetytorium z Dz. A. i historii kościoła , chrześcijanie sami tworzyli struktury a nie odsyłali własnych członków ...do obcych. Jakie struktury dla młodych ludzi TWORZY papież, było nie było GŁOWA PANSTWA WATYKAŃSKIEGO ...ano żadnych...
   Wychodzi na to ,ze poucza innych o tym ...o sam powinien zrobić.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )
  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  23°C Czwartek
  dzień
  23°C Czwartek
  wieczór
  20°C Piątek
  noc
  16°C Piątek
  rano
  wiecej »