• kokospoko
    13.12.2017 11:59
    W Biblii nie ma mowy o mszy, o "przeistoczeniu", o powtarzaniu ofiary. Słowo Boże mówi jedynie o pamiątce. A ofiara Jezusa została złożona raz na zawsze.
    "To bowiem uczynił raz na zawsze, ofiarując samego siebie." (List do Hebrajczyków 7:27)
    "Na mocy tej woli uświęceni jesteśmy przez ofiarę ciała Jezusa Chrystusa raz na zawsze." (List do Hebrajczyków 10:10)
    "złożywszy raz na zawsze jedną ofiarę za grzechy, zasiadł po prawicy Boga" (List do Hebrajczyków 10:12)
    • Snajper
      13.12.2017 13:45
      No tak, raz, wszystko się zgadza. Jednak "to jest Ciało Moje, które za was będzie wydane, to czyńcie na moją pamiątkę". Nikt nie powiedział, że Chrystus powtarza ofiarę.
      • Gość
        13.12.2017 13:57
        Nie mówił też nic o sakramentach - "to czyńcie na moją PAMIĄTKĘ".
      • blue
        13.12.2017 14:26
        "To JEST bowiem ciało moje", a nie "to jest jakby". I to zaistnienie właśnie dzieje się w czasie Mszy Św.
      • Gość
        13.12.2017 15:00
        Nie. To tylko wywód teologiczny. Poczytaj sobie historię tej idei w teologii i różnice w interpretacji na przestrzeni wieków.
  • socha
    13.12.2017 13:37
    Ja tam nie wiem, ale chyba lepiej działa: idź do kościoła, bo pójdziesz do piekła. Oczywiście wypowiedziane nie mniej serdecznie i nie mniej prawdziwie.
  • Fryderyk
    13.12.2017 17:36
    Zastanawiam się z jakiego powodu Papież tłumaczy konieczność chodzenia do kościoła? Czy jest to reakcja na jakiś drastyczny spadek uczestnictwa wiernych we mszach, czy też może chodzi o pozyskanie nowych wiernych?
  • gut
    13.12.2017 20:07
    Szczyt Pociechy.
  • Yanek
    13.12.2017 21:48
    Ludzie, jesli nie rozumiecie istoty Mszy sw to sie nie wypowiadajcie.idzcie lepiej na zakupy do marketow
  • Piotr
    14.12.2017 18:36
    W Kościele Katolickim najwyższym autorytetem jest Papież. Zachęcam wszystkich do lektury encykliki Jana Pawła II "Ecclesia de Eucharistia". W niej znajdują się szczegółowe wyjaśniania dotyczące mszy świętej. Gorąco zachęcam do jej przeczytania. Z coraz większym smutkiem obserwuje zanik szacunku do eucharystii wśród księży, co widać po ich zachowaniu przy ołtarzu, w ślad za nimi wśród liturgicznej służby ołtarza. To ma z kolei przełożenie na wiernych. Przykład z ostatniej niedzieli. Naszego proboszcza z racji jego wyjazdu zastąpił inny kapłan. Podczas mszy świętej czytał teksty liturgiczne w tak szybkim tempie, jak gdyby brał udział w konkursie recytatorskim. Gdzie tutaj jest szacunek dla najświętszej ofiary i obecnego w niej Jezusa? Gdzie jest skupienie?
    • Gość
      14.12.2017 23:47
      najwyższym autorytetem jest Papież a nie Słowo Boże?
      • Gość Marek
        15.12.2017 10:03
        Co to znaczy "Słowo Boże"? Zapewne Pismo św. Ale Pismo św. nie może być najwyższym autorytetem, bo samo d=siebie nie wyjaśnia. To Kościołowi Pan Jezus powierzył nauczanie i Prawdę. Tylko zatem Kościół może wyjaśniać Pismo św. Autorytetem jest papież w swoim nauczaniu ex cathedra, ale także w zwyczajnym nauczaniu, gdy nie kłóci się ono z poprzednim nauczaniem i "sensus fidelium". Niestety, od około 50 lat w to zwyczajne nauczanie wkradło się sporo sprzeczności. Poza tym trzeba przypomnieć o drugim źródle Objawienia, czyli Tradycji.
      • Gość
        15.12.2017 12:36
        "Zapewne Pismo św." po co "zapewne" ? znasz inne Słowo Boże ? Gdzie Ewangelia czy Skład Apostolski mówi o "ex cathedra" ? A o tradycjach mówi Ewangelia "ze względu na waszą tradycję znieśliście przykazanie Boże" (Mt 15,6)
      • pulvis
        15.12.2017 17:09
        To jest dramat, jaki poziom wiedzy katolickiej reprezentują niektórzy współcześni katolicy. Nie zna się, ale się pomądrzy. Ni odróżnia tradycji od Tradycji, ale robi kopiuj-wklej z Pisma Św. Człowieku doucz się co to jest Tradycja.
      • gość
        15.12.2017 23:35
        Pulvisie, to może wyjaśnisz czym się różni tradycja od Tradycji?
      • pulvis
        16.12.2017 09:41
        Tak pokrótce. Generalnie są dwa żródła Objawienia: Pismo Św. i Tradycja. Są one równoprawne, komplementarne i oba są niezbędne. Na przykład wybór ksiąg Kanonu Pisma Św. przynależy do Tradycji, a z kolei Pismo Św.odczytywane bez Tradycji (autorytetu Kościoła) ma rangę równą bajkom Ezopa (jak powiedział kardynał Hozjusz). Dokładna definicja Tradycji znajduje się w Katechizmie Kościoła Katolickiego, Jest też dobrze opisana tutaj: http://www.bibula.com/?p=48016 . A na przykladach: Roraty w mojej parafii są o 17, chociaż mało komu pasuje ta pora, ale taka jest tradycja. Na Boże Ciało dzieci sypią kwiatki - to jest tradycja. Można sobie te tradycje zmieniać do woli. Ale prawda o Wcieleniu czy Zmartwychwstaniu to jest Tradycja i tego nie można naruszyć bez utraty tożsamości Kościoła, bowiem jest to depozyt wiary dany Kościołowi przez Chrystusa poprzez apostołów aż do dnia dzisiejszego.
      • gość
        16.12.2017 10:41
        a strona "bibuła" ma imprimatur ?
      • Gość
        16.12.2017 10:58
        o Wcieleniu czy Zmartwychwstaniu mówi Pismo Święte
      • Gość Marek
        16.12.2017 21:11
        Ciekawe, czym się kierowali chrześcijanie przed napisaniem Ewangelii.
      • Gość Marek
        17.12.2017 21:11
        Co do Słowa Bożego, to u nas mówi się też, że kapłan w kazaniu głosi Słowo Boże. Dlatego wiem, że te pojęcia nie są tożsame. A kto powiedział, że Pismo święte i Słowo Boże to to samo?
      • gość
        18.12.2017 20:08
        Marku, a znasz jakieś inne Słowo Boże?
      • Gość
        18.12.2017 21:19
        "u nas mówi się też, że kapłan w kazaniu głosi Słowo Boże" pierwsze słyszę coś takiego, żeby tak nazywać kazanie czyli komentarz do Liturgii Słowa. "Oto słowo Boże" to słowa wypowiadane przez kapłana na zakończenie czytania z Pisma Świętego a nie autokomentarz do kazania.
  • Megi
    14.12.2017 19:05
    Msza Święta jest Skarbem KK....od początku była, jest i będzie ŹRÓDŁEM ŻYCIA CZŁOWIEKA z BOGIEM, który na NAJŚWIĘTSZEJ OFIERZE i w MISTERIUM MĘKI,ŚMIERCI I ZMARTWYCHWSTANIU Jezusa Chrystusa UŚWIĘCA mocą Ducha Świętego człowieka-- ZBAWIA---- dzięki czemu obdarowany Łaską Bożą człowiek jest wiarygodnym ŚWIADKIEM CHRYSTUSA..... WIARY----GODNY..... czyli żyjący tak, że zbędne są słowa, bo jego CZYNY mówią kim jest człowiek UCZESTNICZĄCY W MISTERIUM MSZY ŚWIĘTEJ.... Piotrze masz żal do braku szacunku kapłanów do Najświętszej Ofiary....a ja mam żal, do braci i sióstr krytykujących celebrację Eucharystii....gdyby nie kapłaństwo sakramentalne, NIE MIELIBYŚMY CIAŁA I KRWI PAŃSKIEJ....Osobiście bardzo mnie razi brak WIARY---GODNOŚCI....indyferentyzm księży propagujących teologię wyzwolenia.
  • Gość Marek
    14.12.2017 20:51
    Bardzo mnie smucą, jako katolika, słowa Papieża. Ściślej, brak słów, których nie można nie wypowiedzieć, gdy mówi się o Mszy świętej. Boli mnie, gdy we "wstępach" do Mszy św,. czytanych czy mówionych przez kapłanów jest mowa tylko o 2 rzeczach. Słyszę wciąż "przyszliśmy tutaj, a by wysłuchać Słowa Bożego i przyjąć Komunię Świętą". Znajomy ksiądz mówił, że czyta te teksty z "Hlondianum" -
    tak to nazwał. Czy czegoś tu nie brakuje? Czy to nie jest opis nabożeństwa z Liturgią Słowa i przyjęciem potem Komunii Świętej? Czy Msza święta nic więcej nie zawiera? Gdy teraz to samo przeczytałem w powyższym artykule, jako słowa Papieża, to co mam powiedzieć innym kapłanom? Pytanie: czego brakuje w tym opisie, by opisywane nabożeństwo było Mszą świętą?
  • Gość Marek
    17.12.2017 13:01
    Do protestantów piszących na forum: większość wpisów, nie tylko Waszych, dotyczy spraw związanych z naszym życiem wiecznym. Są to sprawy najważniejsze. Mamy w tych kwestiach różne zdanie. Jednak Wasze poglądy, o ile się nie mylę, są redukcją naszych. Np. dla nas źródłem Objawienia jest Tradycja i Pismo św., dla Was tylko Pismo św. Dla nas źródłem łaski jest 7 Sakramentów, dla Was 2 lub 3 (o ile wiem). Dla nas jest konieczne być członkiem Kościoła Katolickiego, dla Was - generalnie mieć więź z Chrystusem i należeć do jakiejś wspólnoty uczniów . My musimy co niedzielę być na Mszy św., Wy - nie. Więcej napiszę wieczorem, teraz nie mogę. Pozdrawiam.
  • Gość Marek
    17.12.2017 21:07
    Do protestantów c.d. Z wcześniejszych rozważań wynika, że to, jak my wierzymy obejmuje to, jak Wy wierzycie, np. uznajemy Pismo św. za Księgę spisaną pod natchnieniem Ducha Świętego i nie może być w naszej wierze czegoś sprzecznego z Pismem św. Jednak Wasze ograniczenie, np. do "sola scriptura", związane z wykluczeniem innych źródeł Objawienia nie ma już umocowania w Piśmie św. Co więcej, aby głosić zasadę "sola scriptura", musieliście w nią uwierzyć. Ale kto ją pierwszy ogłosił? Marcin Luter. Tak więc odrzucacie nieomylność Kościoła (w sensie prowadzenia Go przez Ducha Świętego) na rzecz uznania nieomylności człowieka - Marcina Lutra. Jakie są dowody tej nieomylności lub chociaż racji, którą miałby ten człowiek? Chyba nie jego decyzje życiowe, czyli np. złamanie przysięgi, tzn. ślubów zakonnych. Jak można bez obaw kroczyć za teoriami głoszonymi przez tak niewiarygodnego człowieka? Oczywiście, możecie iść tą drogą, tylko co na to mówi nasz rozum - dar dany nam przez Boga? Czy wolno w imię własnego wyboru takiej właśnie drogi ryzykować zbawienie własnej duszy? Tak, wiem, że Kościół Katolicki przeżywa też obecnie kryzys i to głęboki, o czym pisze wielu katolików tu, na forum. Ale tu jest Chrystus, choć strasznie cierpiący w cierpiącym Kościele, cierpiącym od zewnątrz i wewnątrz (przyznawał to Jan Paweł II i Benedykt XVI). Jednak tętni tu też życie, choć bardzo nieraz ukryte, wiara niezmienna pielęgnowana przez nieliczne grupy, choć coraz liczniejsze. W coraz większej liczbie świątyń sprawowana jest tajemnicza, zbawcza Ofiara - powtórzenie Ofiary Pana Jezusa na Krzyżu, a nie jedynie jej wspomnienie, czy jakaś uczta. Przynosi ona prawdziwą obecność Pana, jak powiedział: "To jest Ciało moje - to czyńcie na moją pamiątkę" i "kto spożywa Moje Ciało, będzie żył na wieki". To jest prawdziwa istota Mszy świętej. Podałem tu kilka przykładów, myślę, że jeśli chcecie zagłębić się w problematykę różnic i istoty wiary katolickiej, to polecam np. dawne, jasne i krótkie katechizmy, które warto bez uprzedzeń przestudiować, np. katechizm kard. Gasparriego, dostępny w internecie lub wiele, również dostępnych teraz źródeł. Serdecznie pozdrawiam, życząc Wam i sobie dobrego życia tu, na ziemi i osiągnięcia szczęścia w niebie.
Dyskusja zakończona.
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Czwartek
rano
7°C Czwartek
dzień
8°C Czwartek
wieczór
6°C Piątek
noc
wiecej »