• Marcin
    03.07.2015 20:25
    Dziwi mnie ta interpretacja. Czy Bóg jest próżny i kapryśny, jak róża? Czy Chrystus prosi szatana o pomoc w swoim odejściu? Biblia nie mówi o rozterkach w relacji Ojciec-Syn, tylko o ojcu, który posyła Syna na świat, by umarł za grzeszników. Za kogo umiera mały książę? Chrystus daje się ukrzyżować, a mały książe sama popełnia samobójstwo.
    • demokryt
      03.07.2015 21:23
      Dlatego od co najmniej 30 lat dziwi mnie zachwyt, jaki ta książka budzi wśród młodzieży oazowej (od tego czasu jestem związany ze środowiskiem RŚ-Ż). Dla mnie to raczej new age, a nie chrześcijaństwo.
  • Wind_Catcher
    05.07.2015 11:51
    Autorem tego dziełka był mason. Wątpię aby pisząc tę książeczkę opierał się w jakikolwiek sposób o Pismo Św. Jak ktoś nie wierzy to może to sobie sprawdzić na necie. Zresztą daleko nie szukając - http://wolnomularstwo.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=485&Itemid=1 : a cytując:

    "[...]

    Dopiero niedawno dowiedziałam się, że wielki pisarz francuski Antoine de Saint-Exupery był naszym bratem, i że pewne słowa z „Małego Księcia” umieszczone zostały w poczesnym miejscu domu lożowego Wielkiego Wschodu Francji na Rue Cadet. Postanowiłam raz jeszcze sięgnąć po jedną z moich lektur dzieciństwa i odszukać — jeśli są - idee masońskie na jej kartach.

    Po powtórnej lekturze tej książki jestem już pewna, że całe dzieło przesiąknięte jest ideami masońskimi.

    Po pierwsze — dociera do Czytelnika poprzez symbole. Symbolem jest przecież mały chłopiec wędrujący po światach ziemskich i pozaziemskich rozmawiający z roślinami, zwierzętami, ludźmi wreszcie. Symboliczna jest róża wyrastająca na malej planetoidzie; symboliczne postaci Króla, Bankiera, Latarnika.

    Po drugie — w książce jak na dłoni uwidacznia się triada masońska: Wolność-Równość-Braterstwo.
    WOLNOŚĆ. Mały Książę jest postacią wolną absolutnie. Nie podlega ograniczeniom rodzinnym, narodowym, państwowym. Więcej — nie podlega ograniczeniom praw fizyki, może przecież poruszać się w Czasie i Przestrzeni.
    RÓWNOŚĆ. Książka przesycona jest także ideą równości. Mały Książę jak równy z równym rozmawia nie tylko z Królem czy Bankierem. Jako równych sobie traktuje składniki natury: Różę, Żmiję, Lisa. Dla tytułowego bohatera nie ma stworzeń lepszych i gorszych, wszyscy czują, przeżywają strach, radość i dumę. Wszyscy są ważni.
    BRATERSTWO. Poszukiwanie przez Małego Księcia przyjaźni to nic innego jak chęć szukania bratniej duszy w całym świecie i poza nim.
    Co istotne — wszystkie te wartości są nierozłączne od siebie. Absolutna wolność niesie za sobą samotność, a braterstwo bez równości może przerodzić się w takie stosunki jak Króla z jego „poddanymi".

    ŚWIAT POZORÓW
    Pewien turecki astronom jako pierwszy i jedyny odkrył asteroid, który nazwał B-612. Swoje odkrycie ogłosił na Międzynarodowym Kongresie Astronomów w 1909 r. Nikt jednak mu nie uwierzył, bowiem miał bardzo dziwne ubranie. Gdy ten sam astronom pojawił się na kolejnym kongresie ubrany w elegancki frak, cały świat mu uwierzył. Tacy są bowiem dorośli - pisze Saint-Exupery, dedykując swoją książkę przyjacielowi, gdy ten „był małym chłopcem". I podaje następny przykład: Gdy powiemy dorosłym, że wiedzieliśmy piękny dom z czerwonej cegły, z geranium w oknach i gołębiami na dachu — nie potrafią sobie go wyobrazić. Trzeba im powiedzieć, że widzieliśmy dom za sto tysięcy. Wtedy krzykną: Jaki to piękny dom! Mówiąc w języku masońskim, ten dom za sto tysięcy jest symbolem metali, które przytłaczają ludzką egzystencję i jej duchowość: żądzy bogactwa, dominacji i władzy; metali, które stają się istotą, mimo że są jedynie powierzchownością.

    Autor nie szczędzi mocnych słów światu i ludziom, którzy nigdy nie marzą, nie wąchają kwiatów, nie patrzą w gwiazdy twierdząc, że nie są to sprawy poważne. Mówi w pewnej chwili Mały Książę: - Znam planetę, na której mieszka pan o czerwonej twarzy. On nigdy nie wąchał kwiatów. Nigdy nie patrzył na gwiazdy. Nigdy nikogo nie kochał. Niczego w życiu nie robił poza rachunkami. I cały dzień powtarza tak jak ty: Jestem człowiekiem poważnym, jestem człowiekiem poważnym. Taki człowiek dla Małego Księcia nie jest człowiekiem lecz grzybem, który nie żyje, tylko wegetuje.

    OSWOIĆ KOGOŚ
    Planetoidy i ich mieszańcy: Król, i Bankier, Pijak czy Latarnik to symbole samotności i wyobcowania. Samotni są ludzie, zajmujący się wyłącznie samym sobą, nie widzący nic poza swoimi problemami często wydumanymi i nieistotnymi.
    Zrzucony na Ziemię Mały Książę poczuł się także bardzo samotny. Szukał przyjaciół.. Niezwykle cennych wskazówek udzielił mu Lis. Nie mógł się bawić z Małym Księciem, bowiem — powiedział — nie jest oswojony. – Co znaczy „oswoić"? dopytywał się Mały Książę. „— Jest to pojęcie zupełnie zapomniane — powiedział lis. — „Oswoić" znaczy „stworzyć więzy". Teraz jesteś dla mnie tylko małym chłopcem, podobnym do stu tysięcy małych chłopców. Nie potrzebuję ciebie. I ty także mnie nie potrzebujesz. Jestem dla ciebie tylko lisem, podobnym do stu tysięcy innych lisów. Lecz jeśli mnie oswoisz, będziemy się nawzajem potrzebować, Będziesz dla mnie jedyny na świecie. I ja będę dla ciebie jedyny na świecie".
    W wypowiedzi mądrego lisa znajdujemy stosunek samego autora do naszej cywilizacji z jednej strony globalnej wioski, z drugiej — samotnego tłumu. — Poznaje się tylko to, co się oswoi — mówi lis do Małego Księcia. — Ludzie mają zbyt mało czasu, aby cokolwiek poznać. Kupują w sklepach rzeczy gotowe, A ponieważ nie ma magazynów z przyjaciółmi, więc ludzie nie mają przyjaciół.
    A jak „oswoić" kogoś, kogo chce się mieć za przyjaciela? — Mowa jest źródłem nieporozumień — rzecze lis. - Dobrze się widzi tylko sercem, bowiem najważniejsze jest niewidoczne dla oczu.
    Lis dał jeszcze jedną wskazówkę swemu małemu rozmówcy: - Ludzie zapomnieli o tej prawdzie. Lecz tobie nie wolno zapomnieć. Stajesz się odpowiedzialny na zawsze za to, co oswoiłeś.

    ŚWIAT IDEALNY
    Jaki świat idealny rysuje się z kart Małego Księcia? Oto świat ludzi, którzy nie są samotni w tłumie, którzy nie ranią się słowem, odczuwają istotę spraw, a nie tylko ich pozór; świat ludzi współczujących i odpowiedzialnych za swoje czyny; świat ludzi bliskich sobie i życzliwych. Czy zdaniem autora istnieje gdzieś taki świat?, bowiem Mały Książę nie widzi go na Ziemi.

    Pomogą nam tu kolejne słowa mądrego lisa, który poradził księciu jak ma go oswoić. Otóż — mówi lis, Potrzebny jest obrządek. — Co to znaczy „obrządek"? — spytał Mały Książę. To także coś całkiem zapomnianego — opowiedział list. — Dzięki obrządkowi pewien dzień odróżnia się od innych, pewna godzina od innych godzin.
    A może opisując swój świat pożądany, Saint-Exupery opisywał także idealną lożę masońską?; lożę skupiającą ludzi życzliwych i bliskich sobie; szanujących się nawzajem i swoje uczucia?; odpowiedzialnych za świat wraz z całą naturą i będących pożytecznymi dla tego świata?; podających się zwyczajowemu rytuałowi czyli obrządkowi, dzięki któremu „pewien dzień odróżnia się od innych, a pewna godzina od innych godzin"?...

    [...]"
  • derek
    05.07.2015 16:47
    Wstrząsające jest porównanie postaci Małego Księcia do Chrystusa Już nawet pomijam bardzo niezręczne sformułowanie, że Mały Książę wcielił się (sic!) w Chrystusa. Książce tej zdecydowanie bliżej do egzystencjonalizmu, rozpaczliwego w swojej pustce, niż do Ewangelii.To,że książka ta cieszy się popularnością naprawdę nie świadczy o jej wartości (mam na myśli wartość moralną, nie zaś literacką) i nie trzeba jej czytać na kolanach. Conchita Wurst też cieszy się popularnością, i też wiele osób widzi w tym zjawisku wielką sztukę i głębokie przesłanie, i co z tego.
  • Dominik
    07.07.2015 16:14
    Zdecydowanie mocno naciągana interpretacja symboliczna. Jest tutaj wiele nieścisłości, o których już wspomnieli moi przedmówcy - chociażby to właśnie, że Róża - jakkolwiek na nią nie patrzeć - była próżna i zapatrzona w siebie. Czasem lepiej na siłę nie szukać symbolizmu tam, gdzie go nie ma. Dla mnie "Mały Książę" to bezkompromisowe arcydzieło, które niesie uniwersalne przesłanie, wyrażające się chyba najpełniej w tym, oklepanym wszak, cytacie: "Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu". Zawsze widziałem pewien związek tej książki z Biblią i domyślałem się tego, że jej autor był katolikiem. Ale porównanie Mały Książę - Jezus, Róża - Bóg nigdy nie przyszło mi do głowy. Tyle.
  • krakuska
    07.07.2015 16:22
    Książki A. de Saint_Exupery chyba jednak mają fundament ewangeliczny tak jak bajki Andersena. Być może masoni grzebia w tym ,żeby rozwalić wszelkie autorytety, które opierają się na wartościach chrześcijańskich. Przesyłam fr. ostatniej , niedokończonej przez autora powieści "Twierdza"- piękne motto na całe życie....

    ".....Trzeba najpierw zbudować statek i okulbaczyć karawanę, i zbudować
    świątynie trwającą dłużej od człowieka. Odtąd ludzie będą się radośnie
    przemieniać w to, co cenniejsze od nich samych. Wtedy rodzą się malarze,
    rzeźbiarze, rytownicy i złotnicy. Ale nie oczekuj niczego od człowieka,
    jeśli pracuje tylko na swoje życie, a nie dla wieczności. Bo wtedy
    niepotrzebnie bym ich uczył architektury i jej zasad. Jeśli budują domy
    po to, żeby w nich żyć, po cóż by mieli przemieniać swoje życie w domy?
    Skoro ten dom ma służyć ich życiu i niczemu więcej? A oni mówią, że ich
    dom jest użyteczny i nie traktują go jako wartości samej w sobie, widząc
    tylko jego użyteczność. I dom im służy, a oni zajmują się tym, żeby się
    wzbogacić. Ale umierają w nędzy, bo nie pozostawiają po sobie ani
    haftowanego obrusa, ani złocistej szaty kapłańskiej ukrytej w kamiennym
    statku. Byli powołani do tego, żeby swoje życie w coś przemienić, a
    chcieli być tylko obsłużeni. Więc odchodzą, nie zostaje po nich nic”
    (A. de Saint_Exupery, Twierdza).

    a "Mały książe" to piekna bajka, ale nieoczywista więc łatwo dopasować do niej dowolną interpretację
    Życzę wszystkim spokojnych wakacji




Dyskusja zakończona.
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
12°C Czwartek
rano
14°C Czwartek
dzień
14°C Czwartek
wieczór
12°C Piątek
noc
wiecej »