"Pokój dla Iraku" - to hasło tegorocznego Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym.
Prezydium Konferencji Episkopatu Polski opublikowało dziś specjalny Komunikat, w którym wsparło prośbę Papieskiego Stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” o modlitwy i ofiary w Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Obchodzony on będzie w najbliższą niedzielę, 13 listopada, a poświęcony będzie chrześcijanom w Iraku.
Sekretarz generalny Episkopatu bp Artur Miziński podkreślił konieczność uwrażliwienia serc na potrzeby naszych braci i sióstr.
Jak podkreślono w Komunikacie Prezydium KEP w ubiegłym roku Polacy za pośrednictwem Papieskiego Stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” przekazali na rzecz uchodźców oraz prześladowanych w Syrii 8 mln. zł. Pomoc otrzymało kilka tysięcy osób.
Przypomniano również, że w Iraku liczba chrześcijan dramatycznie maleje. W 2003 r. było ich 1,5 mln. a w 2016 r. tylko 250 tys.
- Dziękuję za wasze wsparcie i solidarność - powiedział w Warszawie bp Baszar Warda z Irbilu w Iraku. Gości on w Polsce na zaproszenie Papieskiego Stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”. W najbliższą niedzielę obchodzić będziemy VIII Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym.
TŁUMACZENIE:
„Jestem tu, by podziękować za wasze wsparcie i solidarność, jakie do tej pory okazaliście i będziecie okazywać w nadchodzących dniach i miesiącach. Chcę jednak również prosić, byście kontynuowali to wsparcie, nie tylko na poziomie humanitarnym, ale także politycznym. Wywierajcie polityczny nacisk na iracki rząd oraz innych zatroskanych o tę sprawę, by uczynić tę ziemię ziemią pokoju.”
Zabronione jest "celowe lub lekkomyślne" wpływanie na decyzję innej osoby o przerwaniu ciąży.
Liczbę ofiar szacuje się na 300 tys. kobiet i 25 tys. mężczyzn.
Po ataku poinformowano, że uderzenie było wymierzone w centra dowodzenia Hezbollahu.
Na spadek inflacji złożą się niższe ceny paliw i wolniejsza dynamika wzrostu cen żywności.
Widoczne były także zmiany dotyczące płci używających i ich pochodzenia etnicznego.