Pasja w Kalwarii Pacławskiej

Ewangeliczne sceny od ostatniej wieczerzy, przez drogę krzyżową, ukrzyżowanie Jezusa aż do Zmartwychwstania zostaną zaprezentowane w niedzielę w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla (Podkarpackie) podczas odbywającego się tam co roku Misterium Męki Pańskiej.

W tym plenerowym spektaklu weźmie udział ok. 60 mieszkańców okolicznych miejscowości oraz Przemyśla, którzy wcielą się w postaci sprzed ponad 2 tys. lat. Widowisko, przygotowywane tradycyjnie przez miejscowy zakon ojców franciszkanów, zostanie powtórzone w Wielki Piątek.

Spektakl odbywa się zawsze w plenerze, przy leśnych kapliczkach - stacjach Drogi Krzyżowej, a uczestnicy przechodzą dróżkami kalwaryjskimi.

Jak poinformował PAP o. Jacek, misterium rozpocznie msza święta, po której uczestnicy wraz z wiernymi, którzy tłumnie podążają za Chrystusem, przejdą do pierwszej sceny w Wieczerniku. Zostanie tam odegrana scena Ostatniej Wieczerzy wraz ze zdradą Judasza. Odbędzie się to przy Domku Matki Bożej.

Później widzowie będą świadkami kolejnych scen: pojmania Jezusa, jego sądu przed Annaszem i Kajfaszem, a następnie u Piłata, a także biczowania, drogi krzyżowej, ukrzyżowania, aż do zdjęcia ciała z krzyża i złożenia w grobie przy kaplicy Grobu Pana Jezusa. Trwające około czterech godzin widowisko zakończy scena Zmartwychwstania.

Tradycyjnie w spektakl włączają się wierni, śpiewając wielkopostne pieśni. Na Misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Pacławskiej co roku przybywają pielgrzymi z Polski, a także z Ukrainy.

Jak przypomniał o. Jacek, misterium organizowane jest w Kalwarii Pacałwskiej od początku lat 90. Wówczas odtwórcami wszystkich ról byli nowicjusze z zakonu. Z czasem w przygotowywanie spektaklu zaczęli włączać się mieszkańcy Kalawarii, a później także okolicznych wiosek, często wraz z całymi rodzinami.

Kalwarię Pacławską założył w XVII wieku wojewoda podolski, kasztelan krakowski Andrzej Maksymilian Fredro herbu Bończa (1620-1679) z pobudek religijnych. Legenda głosi, że podczas jednego z polowań puścił się w pogoń za szczególnie dorodnym okazem jelenia. Niespodziewanie zwierzę zatrzymało się, a wśród jego rogów pojawił się jaśniejący krzyż. Fredro postanowił upamiętnić to miejsce, wznosząc na wzgórzu kościół i klasztor, do którego sprowadził franciszkanów.

Obecnie w zabytkowym kościele znajduje się m.in. słynący łaskami obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej. W XVII wieku znajdował się on w kościele oo. franciszkanów w Kamieńcu Podolskim. W 1672 roku, po zdobyciu miasta przez Turków, obraz ukryto i kilka lat później przeniesiono do Kalwarii Pacławskiej.

Długość Drogi Krzyżowej w Kalwarii wynosi nieco ponad 1,5 kilometra. Na dróżkach pątniczych znajduje się 35 kaplic murowanych, siedem drewnianych i pięć figur. Najstarsze pochodzą z ok. 1825 roku - nie zachowały się obiekty wzniesione przez Fredrę.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
19°C Poniedziałek
dzień
20°C Poniedziałek
wieczór
19°C Wtorek
noc
16°C Wtorek
rano
wiecej »