Jan Paweł II widział tożsamość Europy w chrześcijaństwie, stanowiącym wspólny korzeń, z którego wyrosła kultura Starego Kontynentu - powiedział prezydent Bronisław Komorowski.
Podczas konferencji w Belwederze "Myśl europejska Jana Pawła II" prezydent podkreślił, że na tożsamość Europy - według Jana Pawła II - składają się wspólne, charakterystyczne dla niej wartości chrześcijańskie: humanistyczne poszanowanie człowieka, głębokie przywiązanie do sprawiedliwości i wolności, pracowitość, duch inicjatywy, miłość rodzinna, szacunek dla życia, tolerancja, pragnienie współpracy i pokoju.
Europejska jedność
Zdaniem Komorowskiego, cała myśl polityczno-społeczna papieża to niezwykłe źródło inspiracji dla ludzi nauki, dla pogłębionych badań, ale też dla polityków jako punkt odniesienia do bieżącej działalności publicznej.
Papież - jak powiedział prezydent - zwracał uwagę, że w konsekwencji zanegowania istnienia Boga oraz ograniczenia wolności religijnej "Europa, stojąca na progu trzeciego tysiąclecia, znajduje się w kryzysie".
Jan Paweł II przypominał o duchowej jedności chrześcijańskiej Europy, na którą składają się dwie wielkie tradycje: zachodu i wschodu - podkreślił prezydent Komorowski.
Budowa jedności Europy na duchowych wartościach, które ją ukształtowały, odnosi się także do procesu jej politycznej integracji w ramach Unii Europejskiej – powiedział.
Podczas konferencji wybitni znawcy papieskiego nauczania prezentują wkład Jana Pawła II w proces integracji europejskiej. Zastanawiają się także nad konsekwencjami politycznymi nauczania bł. Jana Pawła II dla dzisiejszej Europy. Gośćmi spotkania są m.in. Hanna Suchocka, Ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej i nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore.
Bronisław Komorowski w swoim wystąpieniu nazwał Jana Pawła II jednym z najbardziej znaczących współczesnych myślicieli, a „cała myśl społeczno-polityczna papieża to niezwykłe źródło inspiracji: dla ludzi nauki - do prowadzenia pogłębionych badań, dla polityków - jako punkt odniesienia bieżącej aktywności publicznej".
„Warto do tego dziedzictwa wracać, a czas sprawowania przez Polskę, jeszcze w najbliższych miesiącach, prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, a także zbliżające się pierwsze liturgiczne wspomnienie bł. Jana Pawła II jest do tego szczególnie dobrą okazją” – stwierdził prezydent Komorowski.
Zakorzenieni w chrześcijaństwie
Prezydent przypomniał, że mówiąc o Europie Jan Paweł II powracał do czasów kształtowania się narodów europejskich, do procesów nierozerwalnie związanych z ich ewangelizacją. - To coś, co zostało w nas wszystkich bardzo silnie zakorzenione. Od czasów aktywności papieża w przypominaniu korzeni historyczno-duchowej natury naszego kontynentu, jesteśmy także dziś wrażliwi na to, jacy jesteśmy. Stąd bierze się pytanie o odmienności świata zachodniego i wschodniego, gdzie są elementy podobieństwa i wspólnoty - mówił prezydent.
Zabronione jest "celowe lub lekkomyślne" wpływanie na decyzję innej osoby o przerwaniu ciąży.
Liczbę ofiar szacuje się na 300 tys. kobiet i 25 tys. mężczyzn.
Po ataku poinformowano, że uderzenie było wymierzone w centra dowodzenia Hezbollahu.
Na spadek inflacji złożą się niższe ceny paliw i wolniejsza dynamika wzrostu cen żywności.
Widoczne były także zmiany dotyczące płci używających i ich pochodzenia etnicznego.