Benedykt XVI: Cisza ma pierwszeństwo
Podczas adoracji Najświętszego Sakramentu cisza powinna mieć pierwszeństwo - zwraca uwagę Benedykt XVI Roman Koszowski/GN

Benedykt XVI: Cisza ma pierwszeństwo

Komentarzy: 3
KAI

publikacja 10.06.2012 13:11

O znaczeniu Eucharystii dla chrześcijan i świadectwa dawanego o niej w życiu codziennym wiernych mówił Benedykt XVI w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański 10 czerwca.

Po ich wygłoszeniu i odmówieniu z obecnymi na Placu św. Piotra w Watykanie modlitwy maryjnej papież udzielił wszystkim błogosławieństwa apostolskiego, a następnie pozdrowił zebranych w 8 językach, m.in. po polsku. Oto polski tekst rozważań Ojca Świętego:

Drodzy bracia i siostry!

Dzisiaj we Włoszech i w wielu innych krajach obchodzone jest Boże Ciało, czyli uroczystość Ciała i Krwi Pana – Eucharystia. Stale żywą tradycją jest odbywanie w tym dniu uroczystych procesji z Najświętszym Sakramentem, które przemierzają ulice i place. W Rzymie procesja ta odbyła się na szczeblu diecezjalnym w ten czwartek, we właściwym dniu tego święta, które co roku na nowo wzbudza w chrześcijanach radość i wdzięczność za eucharystyczną obecność Jezusa pośród nich.

Uroczystość Bożego Ciała jest wielkim aktem publicznej czci Eucharystii – sakramentu, w którym Pan pozostaje obecny także po czasie tej celebry, aby być z nami, przez całe godziny i dni. Już św. Justyn, który pozostawił nam jedno z najstarszych świadectw o liturgii eucharystycznej, stwierdza, że po udzieleniu komunii obecnym diakoni zanosili chleb konsekrowany także nieobecnym (por. „Apologia” 1, 65). Dlatego najświętszym miejscem w kościołach jest to, w którym przechowywana jest Eucharystia. Nie mogę w związku z tym nie wspomnieć ze wzruszeniem o licznych kościołach, poważnie uszkodzonych w czasie ostatniego trzęsienia ziemi w regionie Emilia Romania, o fakcie, że również Ciało Eucharystyczne w tabernakulum znalazło się w niektórych przypadkach pod gruzami. Z miłością modlę się za te wspólnoty, które ze swymi kapłanami muszą gromadzić się na Mszy św. pod gołym niebem lub w wielkich namiotach; dziękuję im za ich świadectwo i za to, co robią na rzecz całej ludności. Jest to sytuacja, która jeszcze bardziej podkreśla wagę zjednoczenia w imię Pana i moc, która pochodzi z Chleba Eucharystycznego, nazywanego też „chlebem pielgrzymów”. Z dzielenia się tym chlebem rodzi się i odnawia zdolność dzielenia się także życiem i dobrami oraz wzajemnego noszenia brzemion innych, do gościnności i otwartości.

Uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej przypomina nam również o wartości adoracji eucharystycznej. Sługa Boży Paweł VI przypominał, że Kościół katolicki głosi kult Eucharystii „nie tylko w czasie obrzędów Mszy św., ale i poza nią, przez jak najstaranniejsze przechowywanie konsekrowanych Hostii, wystawianie ich do publicznej czci wiernych i obnoszenie w procesjach wśród radości tłumnie zebranego ludu” (encyklika „Mysterium fidei”, 57). Modlitwę adoracji można odmówić albo osobiście, zatrzymując się w skupieniu przed tabernakulum, albo w formie wspólnotowej, także za pomocą Psalmów i pieśni, zawsze jednak dając pierwszeństwo ciszy, w której można wewnętrznie wysłuchać Pana żywego i obecnego w tym sakramencie. Maryja Pana jest nauczycielką również tej modlitwy, gdyż nikt lepiej od Niej nie potrafił kontemplować Jezusa oczyma wiary i przyjąć w sercu głębokiego odzewu Jego obecności boskiej i ludzkiej. Za Jej wstawiennictwem niech się rozszerza i wzrasta w każdej wspólnocie kościelnej prawdziwa i głęboka wiara w tajemnicę eucharystyczną.

*

Po odmówieniu modlitwy Ojciec Święty udzielił zgromadzonym błogosławieństwa apostolskiego, a następnie pozdrowił ich kolejno po włosku, francusku, angielsku, niemiecku, hiszpańsku, chorwacku, słowacku, ukraińsku i polsku. W krótkiej wypowiedzi po włosku przypomniał o przypadającym 14 czerwca Światowym Dniu Krwiodawcy, wyrażając przy tym uznanie dla tych, którzy „praktykują tę formę solidarności, niezbędnej dla życia tak wielu chorych”.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona