Włochy: VII sympozjum katolicko-prawosławne

Chrześcijanie różnych wyznań powinni coraz częściej prowadzić dialog i braterską refleksję, by przybliżyć osiągnięcie pełnej jedności – napisał Jan Paweł II w orędziu do uczestników VII katolicko-prawosławnego sympozjum ekumenicznego. Rozpoczęło się ono w poludniowowłoskim mieście Reggio di Calabria.

Chrześcijanie różnych wyznań powinni coraz częściej prowadzić dialog i braterską refleksję, by przybliżyć osiągnięcie pełnej jedności – napisał Jan Paweł II w orędziu do uczestników VII katolicko-prawosławnego sympozjum ekumenicznego. Rozpoczęło się ono w poludniowowłoskim mieście Reggio di Calabria. Papież podkreślił ważność regularnych spotkań teologów, organizowanych wspólnie przez katolicki Instytut Duchowości Papieskiego Ateneum „Antonianum” w Rzymie i wydział teologii prawosławnej uniwersytetu im. Arystotelesa w Salonikach.

Nawiązując do hasła tegorocznego spotkania „Perspektywy soteriologiczne w tradycji wschodniej i zachodniej”, Ojciec Święty przypomniał swe spotkanie z prawosławnym Kościołem Grecji na początku maja br. „Z wielkim wzruszeniem wspominam spotkanie, do jakiego doszło w maju tego roku, z Jego Świątobliwością Chrystodulosem, arcybiskupem Aten i całej Grecji, z którym wspólnie oświadczyliśmy: »Wierzymy niewzruszenie, że relacje między chrześcijanami, we wszystkich ich przejawach, muszą cechować uczciwość, roztropność i znajomość problemów« (Deklaracja wspólna, 2). Niech Pan prowadzi nasze kroki drogą Prawdy i Miłości. Niech przybywa okazji do dialogu i braterskiej refleksji między chrześcijanami, w celu osiągnięcia jak najszybciej tej pełnej jedności, o którą Pan modlił się w ostatnich chwilach swego życia na ziemi”.

Papież zauważył, że temat sympozjum dotyczy „fundamentalnego punktu przepowiadania Ewangelii: odkupienia dokonanego przez Chrystusa poprzez swą śmierć i zmartwychwstanie, odkupienia człowieka stworzonego po to, aby był uczestnikiem życia samego Boga, jak stwierdza w znanym powiedzeniu św. Atanazy: »Syn Boży stał się człowiekiem, abyśmy byli Bogiem«”.

Następnie Ojciec Święty dodaje: „Kierując wzrok na nowe tysiąclecie, które otwiera się przed nami brzemienne w obietnice, jakże nie przywołać opatrznościowej rzeczywistości nieogarnionego daru, jaki dał nam Chrystus, nasz Odkupiciel? W niedawnym liście apostolskim »Novo millennio ineunte« przypomniałem, że w każdej działalności kościelnej należy »zastosować się do kluczowej zasady chrześcijańskiej wizji życia: pierwszeństwa łaski«”. Przesłanie kończy apostolskie błogosławieństwo dla wszystkich uczestników sympozjum.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
14°C Czwartek
wieczór
12°C Piątek
noc
9°C Piątek
rano
16°C Piątek
dzień
wiecej »