Kamień symbolizuje Chrystusa

Wmurowanie kamienia węgielnego pod archidiecezjalne sanktuarium Jana Pawła II.

Wierni z parafii pw. św. Mateusza w Olsztynie, której budowany kościół jest wotum wdzięczności archidiecezji  warmińskiej za kanonizację papieża Polaka, a świątynia ma być również sanktuarium św. Jana Pawła II, przeżywali uroczystość wmurowania kamienia węgielnego budowanej świątyni. Kamień pochodzi z Ziemi Świętej, z grobu  Jezusa Chrystusa, a do Polski przywiózł go parafianin Jan Krzykowski.

– Nieustannie trwają prace przy budowie kościoła. Wznieśliśmy już wieżę. Wierni mogą już na nią wchodzić i podziwiać panoramę Olsztyna. Warto wiedzieć, iż jest to obecnie najwyższy punk geograficzny w naszym mieście. Ale to dobrze, bo nasza modlitwa i prośby kierowane do Boga za wstawiennictwem Jana Pawła II, ogarniają cały Olsztyn. Wieża jest również symbolem naszego wzrostu duchowego i kierowania się ku niebu – mówi proboszcz ks. Artur Klepacki.

Abp Wojciech Ziemba podkreśla, że kamień węgielny ma jednoczyć wiernych wokół dzieła budowy świątyni. – Oczywiście nie jest to jakiś nadzwyczajny przedmiot. Jednak kamień ten, w życiu religijnym, symbolizuje Chrystusa. Naszym zamysłem było, aby ten kościół stał się dla naszej archidiecezji centrum wdzięczności Janowi Pawłowi II – mówi metropolita. Podkreśla, iż erygowanie parafii i rozpoczęcie pracy duszpasterskiej od początku związane jest z beatyfikacją i kanonizacją Jana Pawła II. – Żywa jest pamięć o pobycie papieża w naszej archidiecezji. Dlatego naszym pragnieniem jest, aby ten kościół stał się archidiecezjalnym centrum pamięci św. Jana Pawła II i jego sanktuarium – wyznaje abp Ziemba.

Uroczystej Mszy św., na którą licznie zgromadzili się parafianie i goście, przewodniczył abp Ziemba. W wygłoszonej homilii podkreślał znaczenie świątyni dla wiernych i mieszkańców, nazywając ją „sercem lokalnej społeczności”. – Osiedle się organizuje. Powstają bloki, sklepy, ulice i przystanki. Ale do niedawna nie było to życie pełne. Przyszedł czas, by wraz z osiedlem wybudować ośrodek duchowy, który będzie łączyć wszystkich mieszkańców, który będzie kamieniem węgielnym, na którym będzie oparta wartość i przyszłość życia. Na tym polega waga dzisiejszego wydarzenia. Niech ten kościół jednoczy i wyznacza kierunek rozwoju wspólnocie tego osiedla. Tym kierunkiem jest Chrystus i Jego Ewangelia. To będzie dom Boży, nasz dom. Kamień węgielny oznacza Chrystusa. Zachęcam was do budowania świątyni, którą jest każdy z nas – mówił abp Ziemba.

Podczas Eucharystii metropolita warmiński poświęcił kamień węgielny oraz tubę czasu, w której znalazł się m. in. akt erekcyjny, symboliczny klucz do Olsztyna oraz „Gość Niedzielny”. Następnie zgromadzeni przeszli z kaplicy do wieży kościoła, w której ma być kaplica z wystawionym Najświętszym Sakramentem, by w fundamentach złożyć kamień i tubę. – Kładziemy ten kamień węgielny w fundamencie świątyni. Niech w kościele tu wzniesionym czerpią ludzie świętą moc sakramentów i łaskę, niech wzywają i wysławiają imię Jezusa Chrystusa – powiedział metropolita.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
14°C Czwartek
wieczór
12°C Piątek
noc
9°C Piątek
rano
16°C Piątek
dzień
wiecej »