Stanisław Kmiecik z pejzażem, który namalował dla uczniów bielskiego Gimnazjum nr 13 w czasie spotkania z nimi
Stanisław Kmiecik z pejzażem, który namalował dla uczniów bielskiego Gimnazjum nr 13 w czasie spotkania z nimi
Urszula Rogólska /Foto Gość

Malująca stopa z "Klanu"

Brak komentarzy: 0

Urszula Rogólska

publikacja 21.12.2014 01:16

Rąk nie ma od urodzenia. - To dużo łatwiejsze niż stracić ręce za życia - mówi Stanisław Kmiecik. Twórczej pasji, ciekawości ludzi i świata, a przy tym dystansu do siebie ma tyle, że mógłby nimi obdzielić wielu.

To jego osoba i działalność stała się inspiracją dla twórców serialu "Klan" - ujęcia malującej stopy na filmie pokazują właśnie jego stopę! To także jego poprosili Japończycy o udostępnienie jednej z prac jako obrazu dla 1000-elementowych puzzli.

Żeby umieli dokonać wyboru

Poza sztuką, jego drugą pasją są rajdy samochodów terenowych 4x4. A kolejną - wyszukiwanie niepełnosprawnych, utalentowanych artystycznie ludzi i pomoc rodzicom w wychowywaniu ich małych, niepełnosprawnych dzieci.

- Moja mama napisała poradnik - książkę dla rodziców, wychowujących dzieci bez rąk - mówi Stanisław Kmiecik. - Medycyna idzie naprzód, ale protezy wcale nie są fajniejsze i dużo wygodniejsze. Myślimy o stowarzyszeniu, które pomagałoby takim rodzicom jak moi.  Wiadomo, że trzeba inaczej się opiekować takim maluchem - choćby dbać o jego kręgosłup, kiedy musi poruszać się bez pomocy rąk czy o zgryz, kiedy pomaga sobie ustami - np. w rysowaniu czy malowaniu.

Gimnazjaliści długo oklaskiwali swojego gościa, nie mogąc się napatrzeć na namalowany przez niego w trakcie spotkania pejzaż. Podchodzili po autografy, przybijali "piątki".

- Chcemy, żeby nasza młodzież wiedziała, że nie ma barier, które mogłyby przeszkodzić w realizowaniu pasji - dodaje dyrektor Alicja Furtak. - Chcemy im pokazać jak najwięcej możliwości, żeby umieli dokonać wyboru. Zapraszamy więc ludzi, którzy mimo różnych dysfunkcji, żyją z pasją. Te spotkania przygotowujemy szczególnie z myślą o uczniach zdrowych. By widzieli ile muszą pokonać ich niepełnosprawni koledzy chcąc osiągnąć to, co im może przyjść dużo łatwiej.

Pierwsza strona Poprzednia strona strona 2 z 2 Następna strona Ostatnia strona