Duszpasterstwo na moście
Duszpasterze akademiccy podczas konferencji głoszonej przez bp. Edwada Dajczaka Katarzyna Matejek /Foto Gość

Duszpasterstwo na moście

Brak komentarzy: 0

Katarzyna Matejek

GOSC.PL

publikacja 18.06.2015 17:27

W koszalińskim CEF odbyły się ogólnopolskie rekolekcje duszpasterzy akademickich.

Niektórzy są duszpasterzami akademickimi rok, inni 23 lata. Przed wszystkimi prowadzący rekolekcje biskup koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak postawił wezwanie: "Wrócić do pierwotnej miłości".

Jednym ze sposobów, które mogą w tym powrocie pomóc, jest weryfikacja osobistego stosunku do słów w codzienności. Biskup Dajczak zwrócił uwagę na dominację słowa mówionego w przekazie wiary. - Nieproporcjonalnie niewielka do ilości słowa brzmiącego jest ilość słowa, które się wciela. Mówimy, że słuchamy słowa Bożego, ale ono tak naprawdę jest przez nas usłyszane wtedy tylko, gdy staje się wcielone. Od czasu Jezusa nie ma innej obecności słowa w Jego Kościele. Słowa Bożego nie słucha się jak informacji. Ono wymaga wcielenia, a to - niezwykłej czujności - mówił biskup, prowadząc refleksję ku praktyce lectio divina.

Biskup Dajczak podzielił się z duszpasterzami swoim doświadczeniem rozpoczynania dnia wyłącznie od słów modlitwy, nigdy od słów płynących z radia, telewizora. - Od kilkudziesięciu lat nie sięgam po żadną informację przed pierwszą modlitwą - wyjawił. - To zupełnie zmienia moje wnętrze. Skażenie każdą kolejną informacją, swoista ciekawość, która się w nas rodzi, bywa bardzo rozbijająca - mówił, upominając się o to, by najważniejszym słowem dnia było słowo Boga. Dopiero wtedy każde kolejne, łącznie z informacjami z zewnątrz, ma szansę zmierzyć się z tym pierwszym, Bożym. Przez nie dokonuje się interpretacja tych światowych, ludzkich.

Duszpasterstwo na moście

Duszpasterze akademiccy przyjechali z 14 diecezji Polski Katarzyna Matejek /Foto Gość

By pokazać konieczność ciągłej czujności duchowej, bp Dajczak powołał się na komentarz ojca świętego Benedykta XVI do ewangelicznej sceny snu apostołów, którzy - mimo że byli w Ogrójcu - nie towarzyszyli Chrystusowi w zbawianiu świata. - Ten komentarz mówi o nieczuwaniu Kościoła, nieczuwaniu uczniów Jezusa. I tu nie chodzi o żadne formalne pacierze - podkreślał biskup. Zarazem wskazał na pokorę, jako siłę chrześcijanina, która uczy go uważać się za takiego, jakim rzeczywiście jest.

Chociaż rekolekcje są czasem dla wzmocnienia duchowego duszpasterzy akademickich, nie brakowało okazji, by podejmować tematy samego duszpasterstwa studentów. Księża i ojcowie zakonni pochodzą z 14 miast w Polsce i takie spotkania są dla nich nieocenioną okazją do wymiany doświadczeń.

- Przez tych kilka dni spotkań, rozmów, mogliśmy zobaczyć, jak różne są duszpasterstwa akademickie w Polsce - powiedział ks. Remigusz Szauer, koszaliński duszpasterz akademicki, organizator rekolekcji. - Są wśród nich duszpasterstwa duże, składające się z kilku miejskich wspólnot, i małe, stanowiące jedną grupę. Stąd także różne metody, które wykorzystujemy w pracy ze studentami. Ta wymiana doświadczeń jest bardzo potrzebna, sprawia, że nie trzeba będzie wyważać otwartych drzwi.

Pierwsza strona Poprzednia strona strona 1 z 3 Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..

Reklama

Reklama