"Zaduszki Narodowe" na beskidzkim szczycie
Matyska wikimedia commons (PD)

"Zaduszki Narodowe" na beskidzkim szczycie

Brak komentarzy: 0
PAP

publikacja 07.11.2009 18:19

Setki wiernych zgromadziły sobotnie "Zaduszki Narodowe" przed krzyżem milenijnym na szczycie Matyski w Beskidach. Kulminacją uroczystości była msza święta, po której w symbolicznym kurhanie, złożona została ziemia z mogiły pocztowców-obrońców Polskiej Poczty w Gdańsku, a także z pól bitewnych z września 1939 roku.

Wierni usypują symboliczny kurhan upamiętniający narodowych bohaterów od 2005 roku. Na Matyskę trafiła już ziemia z grobów księdza Jerzego Popiełuszki, Stanisława Pyjasa i jego przyjaciela Stanisława Pietraszki, są urny z ziemią z Katynia, Miednoje, Bykowni i Ostaszkowa, a także z Peru, gdzie zostali zamordowani dwaj polscy misjonarze: franciszkanie Michał Tomaszek i Zbigniew Strzałkowski. Dwa lata temu złożona została tam ziemia z grobów powstańców warszawskich i fortów w Węgierskiej Górce, które zasłynęły obroną we wrześniu 1939 roku, a w ubiegłym z mogił powstańców wielkopolskich.

Góra Matyska w Radziechowach, zwana Golgotą Beskidów, to miejsce szczególne dla wiernych z diecezji bielsko-żywieckiej. Na szczycie stoi 20-metrowy krzyż, który kształtem przypomina papieski pastorał Jana Pawła II. Symbol widoczny jest z wielu miejscowości Beskidów. Wzdłuż drogi na górę Matyska powstały niezwykłe rzeźby stacji Drogi Krzyżowej.

 

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona