Jasna Góra
Jasna Góra
Marek Piekara/Foto Gość

Rekolekcje Episkopatu

Brak komentarzy: 0
KAI

publikacja 19.11.2009 18:50

Polscy biskupi wezmą udział w dorocznych rekolekcjach, które rozpoczną się 23 listopada na Jasnej Górze.

Przez 3 dni rozważania rekolekcyjne głosić będzie ks. prof. Michał Bednarz, znany biblista z tarnowskiego, zamiejscowego Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Rekolekcje biskupów zwieńczy 26 listopada jednodniowe 350. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski.

Rekolekcje biskupów odbywać się będą w paulińskim Domu Pielgrzyma na Jasnej Górze. Na ich program, obok konferencji i rozważań, złoży się wspólnotowa modlitwa w Kaplicy Matki Bożej, droga krzyżowa, adoracja Najświętszego Sakramentu i udział w Apelu Jasnogórskim.

Kolejne dni rozpoczynać będzie Msza św. z Jutrznią w jasnogórskiej kaplicy Matki Bożej. Każdy dzień rekolekcji biskupów kończyć się będzie Apelem Jasnogórskim, prowadzonym przez jednego z hierarchów. Na zakończenie rekolekcji w czwartek 26 listopada rano, zostanie odprawiona Msza św. za wszystkich zmarłych biskupów, której przewodniczyć będzie abp Józef Michalik. 24 listopada porannej Mszy św. z Jutrznią w Kaplicy Jasnogórskiej przewodniczyć będzie abp Józef Kowalczyk, a 25 listopada kard. Józef Glemp.

Rekolekcje głosić będzie ks. prof. Michał Bednarz, kierownik katedry egzegezy Nowego Testamentu i kuratorem katedry egzegezy Starego Testamentu z tarnowskiego, zamiejscowego Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Jest on autorem wielu książek i publikacji na temat Pisma Świętego, popularyzatorem Biblii i współtwórcą Radiowo-Internetowego Studium Biblijnego. Jest lubianym i cenionym wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie i w Gródku Podolskim na Ukrainie.

Podczas obrad 350. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski na Jasnej Górze 26 listopada Księża Biskupi dyskutować m.in. o roku propedeutycznym w polskich seminariach duchownych, duszpasterstwie emigracyjnym wśród Polonii, nowym tłumaczeniu Kodeksu Prawa Kanonicznego, memoriale ws. rodziny i liście pasterskim na święto Świętej Rodziny, przypadające 27 grudnia.

Jednym z przedmiotów obrad będzie też przygotowywany list Episkopatu o kulturze języka. Mówił o tym abp Józef Michalik podczas poprzedniego Zebrania Plenarnego KEP w październiku br., dowodząc, że „język publiczny się brutalizuje i zadaniem dla nas wszystkich jest uświadomienie sobie tego zjawiska”. Dodał, że z tego właśnie powodu biskupi postanowili przygotować specjalny list pasterski nt. kultury języka.

Biskupi przyjmą też kalendarium pracy Konferencji Episkopatu na rok 2010, a na zakończenie obrad zostanie ogłoszony komunikat.

Obecne Zebranie Plenarne KEP będzie ostatnim, w którym będzie uczestniczyć kard. Józef Glemp jako urzędujący Prymas Polski. Z tej okazji biskupi obecni na Jasnej Górze będą mieli okazję okazać szczególną wdzięczność kard. Glempowi za jego 28-letnią posługę prymasowską.

W związku z ukończeniem przez kard. Józefa Glempa 80 roku życia 18 grudnia br., w dniu następnym – zgodnie z decyzją Stolicy Apostolskiej - funkcję Prymasa Polski przejmie abp Henryk Muszyński jako aktualny metropolita gnieźnieński. Od tego momentu zaszczytny tytuł Prymasa Polski będą nosić kolejni pasterze tej najstarszej polskiej metropolii kościelnej.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona