Rosja i Watykan nawiążą pełne stosunki
Benedykt XVI - ogłoszono - podarował prezydentowi Rosji egzemplarz swej encykliki społecznej "Caritas in Veritate" w języku rosyjskim. Jak podały źródła rosyjskie, Miedwiediew przekazał 22 tomy encyklopedii prawosławnej do biblioteki papieskiej. GIUSEPPE GIGLIA/ PAP/EPA

Rosja i Watykan nawiążą pełne stosunki

Brak komentarzy: 0

KAI/PAP/jk

publikacja 03.12.2009 20:01

Rosja zdecydowała się nawiązać pełne stosunki dyplomatyczne ze Stolicą Apostolską – poinformowała rzeczniczka prezydenta Rosji, Natalia Timakowa po spotkaniu Dmitrija Miedwiediewa z Benedyktem XVI w Watykanie.

Ujawniła, że prezydent Rosji podpisał już odpowiedni dekret w tej sprawie. Poprosił w nim ministra spraw zagranicznych o podjęcie rozmów w sprawie ustanowienia takich relacji i podniesienia statusu przedstawicielstw obu stron do rangi nuncjatury apostolskiej i ambasady Rosji w Watykanie.

Komunikaty o ustanowieniu pełnych relacji dyplomatycznych między Stolicą Apostolską a Rosją wydano na Kremlu i w Watykanie.

Prezydentowi Miedwiediewowi towarzyszył podczas wizyty za Spiżową Bramą między innymi minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow. Przywódca Rosji rozmawiał także z watykańskim sekretarzem stanu kardynałem Tarcisio Bertone i szefem dyplomacji arcybiskupem Dominique Mambertim.

Watykańskie biuro prasowe poinformowało ponadto w komunikacie wydanym po audiencji, że prezydent Rosji rozmawiał z papieżem i jego najbliższymi współpracownikami o sytuacji gospodarczej i na międzynarodowej scenie politycznej, w tym o "wyzwaniach dla bezpieczeństwa i pokoju".

Jako tematy rozmów wymieniono także "wartość rodziny i wkład wierzących w życie Rosji".

Benedykt XVI - ogłoszono - podarował prezydentowi Rosji egzemplarz swej encykliki społecznej "Caritas in Veritate" w języku rosyjskim. Jak podały źródła rosyjskie, Miedwiediew przekazał 22 tomy encyklopedii prawosławnej do biblioteki papieskiej.

Stolica Apostolska nawiązała stosunki dyplomatyczne z ZSRR 15 stycznia 1990 r. po historycznej wizycie ówczesnego przewodniczącego Rady Najwyższej tego państwa (odpowiednika prezydenta) Michaiła Gorbaczowa u Jana Pawła II – 1 grudnia 1989 r. Od początku jednak szefowie placówek obu stron w Moskwie i Watykanie pełnią funkcję "przedstawicieli" odpowiednio Stolicy Apostolskiej i Rosji.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona