Zginęli w katastrofie prezydenckiego Tupolewa
Na zdjęciu archiwalnym z 20.01.2010. samolot TU 154-M prezydenta RP który rozbił sie 10 kwietnia 2010 w Smoleńsku z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim oraz osobami towarzyszącymi na pokładzie Tomasz Gzell/PAP

Zginęli w katastrofie prezydenckiego Tupolewa

Komentarzy: 5

Redakcja Gościa Niedzielnego

publikacja 10.04.2010 17:00

Prezentujemy wybrane biogramy ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu

Krystyna Bochenek, wicemarszałek Senatu

Urodziła się w Katowicach i wielokrotnie, bez kompleksów mówiła o swojej śląskości. Studiowała filologię polską w Katowicach. Była członkiem Rady Języka Polskiego przy Prezydium Akademii Nauk, przewodniczącą Komisji Języka w Mediach. Aktywnie działała na rzecz promocji kultury języka polskiego. Była pomysłodawcą organizowanego co roku od 20 lat „Dyktanda”. Od początku narodową klasówkę z ortografii napisało ponad 50 tys. osób w tym parlamentarzyści, sportowcy, aktorzy, publicyści…

Wraz z redakcją „Gościa Niedzielnego” senator Krystyna Bochenek zorganizowała cykl pt. „Rozmowy o języku polskim”.

Od 1976 roku Krystyna Bochenek pracowała jako dziennikarka i publicystka Polskiego Radia Katowice. Była także wiceprzewodniczącą Rady Programowej TVP Polonia. Przewodniczyła Radzie Śląskiego Funduszu Stypendialnego.

Zgodnie z wynikiem wyborów z 21 października 2007 r. została senatorem VII kadencji. 5 listopada 2007r. wybrana wicemarszałkiem Senatu RP.  Była członkiem Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami oraz wiceprzewodniczącą Parlamentarnego Zespołu ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi.

Wraz z arcybiskupem katowickim Damianem Zimoniem i Małgorzatą Mańką-Szulik była patronem honorowym i jednym z głównych współtwórców Metropolitalnego Święta Rodziny. Impreza od trzech lat promuje tradycyjne wartości rodzinne na terenie Metropolii Katowickiej. W organizację święta włączają się władze samorządowe, rodziny, organizacje chrześcijańskie oraz media.

Krystyna Bochenek promowała również w swojej pracy zdrowy tryb życia. Wymyśliła niekonwencjonalną akcję honorowego oddawania krwi – „Wampiriadę” czy akcję promującą profilaktykę raka piersi „Różowa wstążka”.

Była animatorką wielu zdarzeń medialnych i akcji charytatywnych na Śląsku w tym: kwesty "Mamo nie płacz" na rzecz ratowania Oddziału Hematologii Dziecięcej w Zabrzu. Współpracuje ze stowarzyszeniami i organizacjami działającymi na rzecz osób chorych i niepełnosprawnych.

Wielokrotnie nagradzana. Została udekorowana m.in. Złotym Krzyżem Zasługi.

Była żoną prof. Andrzeja Bochenka – kardiochirurga, profesora medycyny. Mieli dwoje dzieci.

oceń artykuł Pobieranie..