Unia nam spowszedniała

Członkostwo Polski w Unii Europejskiej traktowane jest już jak normalność - powiedział europoseł Jacek Saryusz-Wolski (PO) w szóstą rocznice wejścia Polski do UE. 1 maja 2004 roku Unia powiększyła się o 10 państw, głównie z Europy środkowo-wschodniej, w tym o Polskę.

"Unia nam spowszedniała. Nie widać myślenia, co by było gdybyśmy w UE nie byli, ani tego, jak było zanim do niej przystąpiliśmy" - powiedział PAP Saryusz-Wolski, który w latach 90. był pełnomocnikiem rządu ds. Integracji Europejskiej oraz Pomocy Zagranicznej i negocjatorem Układu Stowarzyszeniowego Polski ze Wspólnotą Europejską.

Europoseł zwrócił jednocześnie uwagę, że Polacy wciąż mówią o Unii "ona", a nie "my", podczas gdy Niemcy czy Francuzi - "my". "Kiedy kanclerz Angela Merkel czy prezydent Francji Nicolas Sarkozy rozmawiają z Waszyngtonem czy Moskwą mówią: +my Unia+, a Polska mówi: +oni Unia+. Trzeba mieć wpływ na to, co się w Unii dzieje, a udział Polski we Wspólnocie jest taki, że możemy mówić: +my Unia+. Jednak jeszcze nie przekroczyliśmy tej bariery samoświadomości i nadal jest przed nami droga, żeby się w Unii poczuć podmiotowo" - uważa Saryusz-Wolski.

W jego opinii, normalnieje też spojrzenie w Unii na Polaków. "Jeszcze 5 lat temu myślano o nas, czy innych nowych krajach, jako o trochę gorszych, trochę bardziej odległych, w sensie dystansu psychologicznego, krajach. Wydaje mi się, że teraz ten dystans psychologiczny się zmniejsza, chociaż jeszcze nie zanikł" - ocenił były minister ds. europejskich.

Zauważył też, że na początku w unijnych instytucjach działały w odniesieniu do Polaków stereotypy - uzasadnione czy nie - że są niewykwalifikowani, mniej pracowici, mniej sprawni, mniej mądrzy - nieco gorsi.

"Takie stereotypy funkcjonują w dalszym ciągu, u jednych bardziej skrywane u innych mniej: u Anglików, Francuzów, Niemców. Jednak są już odkłamywane i zanikają. Bo jak ktoś na swojej drodze spotyka dziesięciu Polaków i ośmiu z nich jest kompetentnych, sprawnych, miłych i dobrze postrzeganych, to ten stereotyp się zmienia" - powiedział europoseł.

Przyznał też, że w Komisji Europejskiej Polacy nadal są gorzej traktowani niż przedstawiciele "starej" Unii, a także niektórych nowych państw członkowskich. "Jeśli się spojrzy na statystyki, to np. Węgrzy i Czesi w większym stopniu wypełniają kwoty narodowe" - zauważył.

W opinii Saryusz-Wolskiego, tym czego dziś najbardziej brakuje Polakom, by zajęli w Unii odpowiednie miejsce, jest pewność siebie i solidarność narodowa.

"Nawzajem się nie lubimy. Dużo mówimy o solidarności, ale w rzeczywistości jest jej wśród nas niewiele, w takim czysto ludzkim sensie. W świecie brukselskim również - to w końcu trzeba powiedzieć. Jesteśmy dla siebie mili i dobrzy w skrajnych stanach emocjonalnych, wtedy kiedy są uniesienia i tragedie, a potem jak przychodzi normalny dzień, to kopiemy się po kostkach" - powiedział europoseł.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
10°C Wtorek
wieczór
9°C Środa
noc
7°C Środa
rano
6°C Środa
dzień
wiecej »