Benedykt XVI
Benedykt XVI
Henryk Przondziono/Agencja GN

Papież do powodzian

Brak komentarzy: 0

BP KEP/sx

publikacja 11.06.2010 16:04

Papież prosi w modlitwie Boga, by umocnił wszystkich pokrzywdzonych, aby nie utracili nadziei. W imieniu Ojca Świętego telegram do Polaków, przeżywających tragedię powodzi, napisał Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej.

 

Papież z bólem śledził w ostatnich tygodniach napływające z Polski dramatyczne wiadomości o powodziach, jakie miały i wciąż mają miejsce w wielu regionach kraju. Benedykt XVI za pośrednictwem kard. Tarcisio Bertone przekazał wyrazy solidarności z powodzianami na ręce abpa Józefa Michalika, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

Zamieszczamy tekst telegramu przesłany nam przez Biuro Prasowe KEP
 

Ekscelencjo,

Czcigodny Księże Arcybiskupie,

Jego Świątobliwość Benedykt XVI z bólem śledził w ostatnich tygodniach napływające z Polski dramatyczne wiadomości o powodziach, jakie miały i wciąż mają miejsce w wielu regionach kraju. Na skutek długotrwałych opadów, wody rzek wystąpiły z brzegów, zalewając miasta i wsie, drogi, osiedla, domostwa i zagrody. Tysiące ludzi zostało dotkliwie dotkniętych przez żywioł. Wiele osób i rodzin poniosło ogromne straty, a nawet utraciło dorobek całego życia.

W imieniu Ojca Świętego pragnę na ręce Księdza Arcybiskupa przesłać całemu Narodowi polskiemu wyrazy współczucia i duchowej jedności w tym trudnym doświadczeniu. Papież w modlitwie prosi Boga, aby umocnił wszystkich pokrzywdzonych, aby nie tracili nadziei. Modli się też, aby Pan obudził serca tych, którzy mogą przyjść z konkretną pomocą, do solidarności z tymi, którzy jej potrzebują. Ufa, że również instytucje Wspólnoty Europejskiej i charytatywne organizacje pozarządowe wesprą wysiłki Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Władz terytorialnych zmierzające do zapewnienia pokrzywdzonym godziwych warunków życia i otwarcia perspektyw na naprawę zniszczeń.

Tak dramatyczne wydarzenia dokonujące się w różnych częściach świata są czytelnym znakiem kruchości naszego życia i bezradności wobec żywiołów, którym nie może stawić czoła nawet najbardziej wysublimowana myśl naukowa, ani najdoskonalsze osiągnięcia techniki. Można je zatem odczytywać jako wezwanie do ufności w Bogu, w myśl tego, co napisał Psalmista: „Pan zasiadł na tronie nad potopem i Pan zasiada jako Król na wieki. Niech Pan udzieli mocy swojemu ludowi, niech Pan błogosławi swój lud, darząc go pokojem" (Ps 29 (28), 10-11). Takie też jest życzenie Ojca Świętego dla Narodu polskiego tak doświadczanego w ostatnim czasie: niech Pan udzieli mocy wszystkim, niech darzy szczęściem i pokojem, niech swój lud błogosławi.

Korzystając z okazji przesyłam Księdzu Arcybiskupowi wyrazy czci i najgłębszego szacunku.

                                                           Oddany w Panu

Tarcisio Kard. Bertone

Sekretarz Stanu

Jego Ekscelencja

Ks. Arcybiskup Józef MICHALIK

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Warszawa

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona