Msza św w intencji Polski w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie.
Msza św w intencji Polski w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie.
Archiwum TVP

Kard. Nycz: Wchodzimy do polskiej owczarni przez bramę uczciwości, troski o człowieka i dobro wspólne

Brak komentarzy: 0

Joanna Jureczko-Wilk Joanna Jureczko-Wilk

publikacja 03.05.2020 14:01

W bazylice archikatedralnej w Warszawie modlono się w intencji Polski i Polaków, także tych mieszkających za granicą.

Kardynał przypomniał, że w dniu obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, modlitwy za Polskę i Polaków, także tych mieszkających za granicą, pamiętamy o szczególnym zawierzeniu naszej ojczyzny Matce Bożej, ponowionym dzisiaj przez biskupów na Jasnej Górze.

- Kiedy śpiewamy psalm "Pan jest moim pasterzem, niczego mi nie braknie" to te słowa dodają nam otuchy, że mamy pasterza, przy którym możemy czuć się pewnie. Po ludzku chcemy Panu Bogu powiedzieć, że jednak w tych dniach, tygodniach i miesiącach czegoś nam brakuje. Ten lęk, to jakieś niespełnienie, ograniczenie są po ludzku bardzo usprawiedliwione. Dlatego tym bardziej wołamy "Pan mym pasterzem...", aby nie zwątpić - zaznaczył metropolita warszawski. Cytując słowa komunikatu Rady Stałej Episkopatu Polski z 27 kwietnia 2020 r., podziękował wszystkim, którzy niosą pomoc osobom chorym, zakażonym lub w inny sposób dotkniętych przez pandemię. Zaapelował o troskę o drugiego człowieka, o jego zdrowie, życie, "abyśmy w atmosferze solidarności pokonywali to trudne doświadczenie".

Przytoczył również fragmenty komunikatu odnoszące się do zbliżających się wyborów: "Apelujemy zatem do sumień ludzi odpowiedzialnych za dobro wspólne naszej Ojczyzny, zarówno do ludzi sprawujących władzę, jak i do opozycji, aby w tej nadzwyczajnej sytuacji wypracowali wspólne stanowisko, dotyczące wyborów prezydenckich. Zachęcamy, aby w dialogu między stronami poszukiwać takich rozwiązań, które nie budziłyby wątpliwości prawnych i podejrzenia nie tylko o naruszenie obowiązującego ładu konstytucyjnego, ale i przyjętych w demokratycznym społeczeństwie zasad wolnych i uczciwych wyborów. Prosimy, aby kierując się najlepszą wolą, w swoich działaniach szukali dobra wspólnego, którego wyrazem jest dziś zarówno życie, zdrowie oraz społeczny byt Polaków, jak i szerokie społeczne zaufanie do wspólnie wypracowanych przez lata procedur wyborczych demokratycznego państwa. W tej trudnej sytuacji, jaką przeżywamy,powinniśmy dbać o kultywowanie dojrzałej demokracji, ochronę państwa prawa, budowanie - mimo różnic - kultury solidarności".

Na zakończenie metropolita warszawski odmówił modlitwę papieża Franciszka do Maryi - Uzdrowienia Chorych.

 

Pierwsza strona Poprzednia strona strona 2 z 2 Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..