Małopolska też pompuje w ramach akcji #GaszynChallenge
Ratowników TOPR nominowali koledzy z GOPR Beskidy oraz zakopiańskiego pogotowia. Facebook.pl

Małopolska też pompuje w ramach akcji #GaszynChallenge

Brak komentarzy: 0

publikacja 12.06.2020 22:43

Włączyli się w nią m.in. ratownicy TOPR, Kopalni Soli "Wieliczka" oraz policja.

Akcja w zawrotnym tempie obiegła internet i całą Polskę, a nawet wyszła poza jej granice. Zaczęła się niewinnie, kilka miesięcy temu, gdy jeszcze nikt nie myślał o pandemii, która sparaliżuje świat, a w konsekwencji spowolni różne zbiórki pieniędzy. A Wojtuś Howis czekać nie mógł... Gdy chłopiec miał 6 tygodni, jego rodzice usłyszeli wyrok: SMA. Rdzeniowy zanik mięśni typu 1. Teraz Wojtek ma 18 miesięcy (z czego większość spędził na OIOM) i toczy nierówną walkę z chorobą, która odbiera mu siły, oraz z czasem. Szansą dla niego jest nowatorska terapia genowa w USA, która wpływa bezpośrednio na uszkodzony gen SMN1, i która zwana jest najdroższym lekiem świata. Jej koszt to ok. 2 mln dolarów, czyli 9 mln zł. Kwota astronomiczna.

Ruszyła więc zbiórka na Siepomaga.pl, która, niestety, w pewnym momencie praktycznie ustała. Na szczęście Marcin Topór, strażak z Gaszyna, znalazł na to sposób. Po prostu: wyszedł przed swój dom i nagrał krótki filmik, na którym wykonał 10 pompek. Wpłacił też, rzecz jasna, pieniądze na zbiórkę i do pompowania nominował kolejne osoby. W tym momencie ruszyła lawina, a internauci przecierali oczy ze zdumienia, widząc, jak pompują kolejne osoby, i kolejne, i kolejne...

Wszystkie filmiki dokumentujące wykonane zadanie są bowiem udostępniane na Facebooku i oznaczane hasztagiem #GaszynChallenge. Kolejni nominowani mają zaś 48 na podjęcie wyzwania. Z Małopolski i archidiecezji krakowskiej przyjęli je już m.in. ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (nominowani przez GOPR Beskidy i zakopiańskie pogotowie, a pałeczkę przekazali m.in. straży TPN), ratownicy z Kopalni Soli "Wieliczka", flisacy pływający na spływie Dunajcem (do akcji zaprosili miasto i gminę Szczawnica, Urząd Gminy Krościenko i gminę Czorsztyn), ekipa Kraków112 (nominowała m.in. Lotnicze Pogotowie Ratunkowe), policjanci z Krakowa, Nowego Targu i Zakopanego oraz wiele innych osób oraz instytucji, które ciężko nawet policzyć.

Efekt jest taki, że na koncie Wojtusiowej zbiórki jest już ponad 10 mln zł i pieniędzy wciąż przybywa! To dobrze, bo dzięki nim będzie można pomóc także innym chorym dzieciom. Szczegóły dotyczące zbiórki można znaleźć TUTAJ.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..