Nie żyje Ludwik Dorn
Śp. Ludwik Dorn Wikipedia / CC-SA 3.0

Nie żyje Ludwik Dorn

Brak komentarzy: 0

Aleksandra Pietryga

GOSC.PL

publikacja 07.04.2022 16:02

Były wicepremier i marszałek Sejmu zmarł w wieku 67 lat.

Ludwik Stanisław Dorn (ur. 5 czerwca 1954 roku w Warszawie). Pochodził ze zasymilowanej rodziny żydowskiej z Tarnopola (Dziadek Ludwika Dorna, Samuel Leib, prowadził w Tarnopolu zakład optyczny. W latach 60. XX wieku rodzina zmieniła nazwisko ojca Dornbaum na Dorn).

Ojciec Ludwika, Henryk Dorn po wojnie działał w PPR i PZPR; wykładał marksizm i leninizm na Politechnice Warszawskiej. Po rezygnacji z tej działalności zaczął prowadzić zakład optyczny. Był osobą niewierzącą. Matka Ludwika, Alina z domu Kugler, była neurologiem. Ludwik został wychowany jako agnostyk.

To bardzo smutna dla mnie wiadomość. Oczywiście znałem pana premiera Ludwika Dorna, współpracowałem z nim w czasach gdy byłem wiceministrem w rządzie Jarosława Kaczyńskiego w 2006-2007 r. Wyrazy głębokiego współczucia dla najbliższych. Ważna dla Polski postać. (Prezydent Andrzej Duda)

W czasach licealnych Ludwik działał w 1 Warszawskiej Drużynie Harcerskiej im. Romualda Traugutta („Czarnej Jedynce”), w której instruktorami byli m.in. Andrzej Celiński, Antoni Macierewicz i Piotr Naimski. W nocy 31 października 1971, wraz z kolegami, namalował białą farbą na murze cmentarza powązkowskiego w Warszawie hasło Chwała robotnikom pomordowanym w grudniu 1970 roku.

Po liceum Ludwik Dorn studiował socjologię na Uniwersytecie Warszawskim. Uczestniczył w spotkaniach z Jackiem Kuroniem. W 1975 brał udział w organizowaniu akcji zbierania podpisów przeciwko zmianom w Konstytucji. Dwukrotnie pobity przez policjantów. Od 1977 był współpracownikiem redakcji podziemnego miesięcznika "Głos", w którym publikowali działacze KOR (redaktorem naczelnym był Antoni Macierewicz).

Przeczytaj też:

W PRL-u działał jako opozycjonista - współpracował m.in. z KOR. W latach 80. utrzymywał się z tłumaczenia (pod pseudonimem Dorota Lutecka) angielskich powieści szpiegowskich. Był przeciwnikiem porozumień Okrągłego Stołu.

Był współzałożycielem partii Prawo i Sprawiedliwość i jej wiceprezesem w latach 2001–2007. Z tego powodu przez wielu bywał nazywany "trzecim bliźniakiem". W latach 2005–2007 pełnił funkcję wicepremiera oraz ministra spraw wewnętrznych i administracji w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego.

W październiku 2008 r. został usunięty z Prawa i Sprawiedliwości i z klubu parlamentarnego PiS. Powodem był sprzeciw wobec polityki Jarosława Kaczyńskiego.

W wyborach parlamentarnych w 2011 r. ponownie wystartował z listy PiS i zdobył mandat. Sprawował go jako poseł niezrzeszony, później przeszedł do klubu parlamentarnego Solidarnej Polski. Opuścił go w 2012 roku.

Niezwykle inteligentny, czasem nie do zniesienia, przez długi czas zwany "trzecim bliźniakiem". Polityk i autor bajek dla dzieci. Właściciel Saby. Autor słynnych słów o "susłoizacji PiS-u". Kierowca fiata 126 bis przy 190 cm. Wielki mózg i charyzma. ( Agata Adamek, reporterka polityczna TVN24. )

W wyborach parlamentarnych w 2015 roku startował z listy Platformy Obywatelskiej. Nie udało mu się zdobyć mandatu.

Poza karierą polityczną Ludwik Dorn zajmował się również tłumaczeniem i pisaniem. Publikował przede wszystkim wiersze i bajki, z których jedna - "O śpiochu tłuściochu i o psie Sabie" zdobyła wyróżnienie a ogólnopolskim konkursie "Wielcy poeci piszcie dla dzieci".

Ludwik Dorn był żonaty, miał cztery córki. Wieczne odpoczywanie, racz mu dać, Panie...

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..