Szukany tag:
uporządkuj wyniki:
Od najnowszego do najstarszego » | Od najstarszego do najnowszego
Wyszukujesz w serwisie info.wiara.pl
wyszukaj we wszystkich serwisach wiara.pl » | wybierz inny serwis »
70. rocznica rozpoczęcia II wojny światowej w Europie ma różne znaczenia dla krajów zaangażowanych wtedy w ten konflikt, w zależności od ich polityki historycznej - zauważa w "Washington Post" Anne Applebaum.
"II wojna światowa była wielkim mocowaniem się dobra z siłami totalitaryzmy, ślepej zagłady, pogardy dla człowieka i przyrodzonych mu praw" - mówił we wtorek, 1 września, podczas Mszy Św. przy Pomniku Poczty Polskiej w Gdańsku abp Sławoj Leszek Głódź.
70. rocznica wybuchu II wojny światowej obchodzona jest w szczególny sposób w Niemczech.
O ofiarach II wojny światowej pamiętano także w Izraelu. Największe skupiska polskich mogił w Ziemi Świętej znajdują się w Jerozolimie, Ramle oraz Jafie.
Na stronie internetowej Patriarchatu Moskiewskiego opublikowano list patriarchy Cyryla nawiązujący do zasług armii sowieckiej w pokonaniu faszystowskich Niemiec.
Jeszcze we wrześniu tego roku zostaną opracowane i wydane przez Ośrodek Dokumentacji Dziejów Częstochowy odnalezione po 70 latach zapiski Bolesława Kurkowskiego, naocznego świadka wydarzeń tzw. „Krwawego Poniedziałku” z września 1939 r. – poinformował KAI dr Juliusz Sętowski dyrektor Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy.
Około tysiąca osób modliło się 6 września o pokój na terenie byłego hitlerowskiego obozu zagłady Gross-Rosen, usytuowanego w pobliżu wsi Rogoźnica.
Ponad 700 uratowanych Żydów, przeważnie dzieci – takie dane przynosi kwerenda przeprowadzona w tym roku w 27 żeńskich zgromadzeniach zakonnych na temat ich pomocy Żydom w czasie okupacji niemieckiej w Polsce.
„Dlaczego Szoah, a nie Holokaust” - na to pytanie na łamach dzisiejszego wydania „L'Osservatore Romano” odpowiada ambasador Izraela przy Stolicy Apostolskiej Mordechaj Lewy. Już na początku swoich uwag izraelski dyplomata wyraża przekonanie, że “każda wypowiedź na temat Szoah powinna stwierdzać, że jest on najwyższym złem”.
Wyraźnie hagiograficzny charakter ma film telewizyjny o Pius XII, który włoska telewizja publiczna RAI wyemituje w przyszłym roku w dwóch odcinkach, w związku ze spodziewana beatyfikacją tego papieża.