Nowy numer 13/2024 Archiwum

Rekolekcje ignacjańskie

Św. Ignacy, opierając się na własnych duchowych przeżyciach, opracował metodę rekolekcji, które porządkują życie. Opisał ją w książce pt. „Ćwiczenia Duchowne”.

Nie jest to książka do czytania, ale daje przepis na rekolekcje. Aby sprawdzić jakość przepisu, trzeba go zastosować, czyli przeżyć rekolekcje. Wielu ludziom rekolekcje ignacjańskie skutecznie pomagają w nawróceniu, w poznaniu Boga i siebie samego. Uczą umiejętności podejmowania decyzji zgodnych z Boża wolą.

Oryginalne rekolekcje zalecane przez św. Ignacego trwają miesiąc. Podzielone są na cztery etapy, zwane tygodniami. Dzisiaj najczęściej praktykuje się rekolekcje ośmiodniowe. Ich sednem jest indywidualne mocowanie się z sobą samym przed Bogiem. Ćwiczenia zadawane są poszczególnym osobom, a nie wspólnocie (mimo że na ogół więcej osób odprawia je jednocześnie).

Dlatego nieodzownym warunkiem jest całkowite milczenie. Rekolektanci otrzymują od prowadzącego wskazówki co do treści i metody modlitwy, po czym indywidualnie odbywają medytacje. Codziennie cztery. Kierownik duchowy każdego dnia przeprowadza z rekolektantem rozmowę, w której dokonuje się refleksja nad przebiegiem ćwiczeń. Nadto plan dnia obejmuje Eucharystię, konferencję tematyczną i rachunek sumienia.

Rekolekcje nie są zarezerwowane dla duchownych czy zakonników. W wielu domach rekolekcyjnych prowadzonych przez jezuitów, choć nie tylko, można odprawić ćwiczenia duchowne.

Informacje o ośrodkach i terminach: www.jezuici.pl/dr/

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy