Sympozjum, poświęcone świętemu Maksymilianowi Kolbe jednemu z patronów grodzieńszczyzny, odbyło się w stolicy regionu z okazji 20-lecia powstania diecezji.
Diecezja grodzieńska w roku bieżącym przeżywa 20 rocznicę swojego erygowania. W tym roku przypada też 70 rocznica męczeńskiej śmierci świętego Maksymiliana Marii Kolbego, który swoją obecnością naznaczył tereny grodzieńszczyzny. Święty Maksymilian jest szczególnym Orędownikiem diecezji grodzieńskiej u Boga, ponieważ po Matce Bożej Ostrobramskiej, odbiera cześć wraz ze świętym Kazimierzem i są drugorzędnymi patronami Kościoła grodzieńskiego. Tym ważnym rocznicom, które są obchodzone w tym roku, było poświęcone Sympozjum Naukowe, które odbyło się 29 października br. w Grodnie.
O początkach odrodzenia Kościoła na grodzieńszczyźnie przypomniał słuchaczom arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz, Metropolita Mińsko-Mohylewski. Dzięki staraniom obecnego Metropolity, powstało w Grodnie między innymi Wyższe Seminarium Duchowne. Temat pośrednictwa Matki Bożej w nauczaniu świętego Maksymiliana, omówił o. dr hab. Grzegorz Bartosik OFM Conv.
W drugiej częsci sympozjum wystąpili odpowiedzialni za instytucje struktur diecezjalnych, takich jak: Wyższe Seminarium Duchowne, Sąd Kościelny, Redakcja gazety „Słowo Życia, „Caritas”, „Studia Theologica Grodnensia”, Wydawnictwo Diecezjalne, Diecezjalne Duszpasterstwo Rodzin, Instytut Katechetyczny, Wydział nauczania i wychowania, przybliżając w swoich sprawozdaniach najważniejsze osiągnięcia diecezji i podając plany na przyszłość.
Zwieńczeniem sympozjum była uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem księdza Biskupa Aleksandra Kaszkiewicza, Ordynariusza Grodzieńskiego, sprawowana w kościele pw. Matki Bożej Anielskiej oo. Franciszkanów w Grodnie. Nie przypadkowo Msza Święta była celebrowana w tym kościele, ponieważ w latach 1922 – 1927 w tej parafii pracował święty Maksymilian Kolbe. W bardzo szybkim czasie zorganizował tu wydawnictwo, gdzie w wielkim nakładzie był wydawany miesięcznik „Rycerz Niepokalanej”.
Następnego dnia, 30 października 2011 roku w katedrze grodzieńskiej była sprawowana uroczysta Msza Święta, której przewodniczył ksiądz Arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz, Metropolita Mińsko-Mohylewski. W swojej homilii Metropolita przypomniał sylwetkę świętego Maksymiliana Marii Kolbego i zachęcił do bycia odważnymi świadkami wiary w dzisiejszym świecie.
W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele wspólnot franciszkańskich z całej Europy, którzy na co dzień żyją charyzmatami swojego założyciela świętego Franciszka, a także współbrata w zakonie – ojca Maksymiliana.
Świętego Maksymiliana, którego kult rozchodzi si po całym świecie, uważa się za wzór dla nowoczesnego świata. Błogosławiony Jan Paweł II nazwał ojca Kolbe patronem trudnych czasów. Niestabilna sytuacja ekonomiczno-gospodarcza w świecie, wzrost cen, szerzące się bezrobocie itd. sprzyjają rozwojowi kultu św. Maksymiliana.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.