W Polsce obchodzony jest dzisiaj III-i Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Tym razem szczególnie poświęcony jest on sytuacji chrześcijan w Sudanie i Sudanie Południowymi. Z tej racji homilię podczas radiowej Mszy św., transmitowanej z Bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie, wygłosił bp Macram Gassis z Sudanu.
W języku polskim tekst homilii odczytał ks. Waldemar Cisło, dyrektor polskiej sekcji Stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”. Bp Gasis zwrócił się z apelem o zachowanie ludności Nuby. Jak wyjaśnił mają oni odrębna tożsamość, która odróżnia ich od reszty ludności Północnego Sudanu.
Ordynariusz diecezji El Obeid w środkowym Sudanie poinformował, że reżim w Chartumie zgromadził ok. 50 tys. żołnierzy, by siłą podporządkować Nubę. Dochodzi do tortur, gwałtów, zabójstw, a także bombardowań ludności cywilnej.
Bp Gassis prosił wiernych w Polsce o modlitwę, szczególnie za dzieci, kobiety i osoby starsze, ponieważ są oni pierwszymi ofiarami wojny.
TŁUMACZENIE:
„Wielu polskich misjonarzy przyniosło naszemu ludowi Dobrą Nowinę o Chrystusie, przyczyniło się do rozwoju tej społeczności. Natomiast dzisiaj my w Afryce ofiarujemy wam naszą krew, krew naszych dzieci, kobiet i naszych męczenników. To jest Kościół katolicki, zjednoczony w dobrym i trudnym czasie. Zawierzam mój lud waszej modlitwie i pomocy” - powiedział bp Gassis.
Hierarcha podziękował też Stowarzyszeniu „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”, które od wielu lat wspiera jego wysiłki związane z utrzymaniem, formacją, edukacją kapłanów, seminarzystów, katechetów, kobiet, dzieci, młodzieży oraz w walce o poszanowanie ich godności i prawach do życia.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.