Reklama

Ks. Kloch: Nie należy przywracać kary śmierci

Należy wyeliminować karę śmierci, a nie przywracać ją - podkreślił rzecznik Episkopatu Polski ks. Józef Kloch w oświadczeniu przesłanym w czwartek PAP. Zaapelował także do polityków, by nie traktowali wybiórczo nauczania Kościoła.

Reklama

Ks. Kloch przypomniał, że z nauczania Benedykta XVI, Jana Pawła II oraz z Katechizmu Kościoła katolickiego wynika jasno, że należy wyeliminować karę śmierci, a nie przywracać ją. "Przysłowiową kropką nad +i+ jest wczorajsza wypowiedź papieża. Benedykt XVI wyraził nadzieję na podejmowanie coraz to nowych inicjatyw na rzecz wyeliminowania kary śmierci" - podkreślił rzecznik episkopatu.

Zaapelował do przedstawicieli partii politycznych, by nie traktowali wybiórczo nauczania papieży i "nie kawałkowali wypowiedzi biskupów". Wezwał też polityków do zapoznania się z nauczaniem Kościoła na temat kary śmierci.

"Warto, by niektórzy politycy przeczytali nieco więcej niż jedno zdanie z Katechizmu, wysłuchali przynajmniej półtorej minuty wypowiedzi przewodniczącego episkopatu i sięgnęli do obszerniejszych fragmentów nauki Kościoła" - podkreślił ks. Kloch. Zaapelował, by nie włączać elementów politycznych do moralnego nauczania Kościoła.

Przywrócenia kary śmierci za szczególnie drastyczne zabójstwa chce PiS. "Dość tego, państwo jest po to, aby chronić uczciwych obywateli, po to, by zdecydowanie, jeśli trzeba, bardzo twardymi metodami, zwalczać przestępczość" - powiedział w ubiegłym tygodniu prezes PiS Jarosław Kaczyński. Zapowiedział, że w najbliższym czasie do Sejmu trafi stosowny projekt zmian w Kodeksie karnym.

O podejmowanie inicjatyw na świecie na rzecz zniesienia kary śmierci zaapelował w środę podczas audiencji generalnej w Watykanie Benedykt XVI.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik mówił w poniedziałek, że w nowoczesnym państwie są możliwości, by nie stosować kary śmierci. "Drogą, do której zachęca Kościół, nie jest odbieranie życia, ale kara dożywocia" - zaznaczył. Podkreślił, że kiedy nie pozbawia się winowajcy życia, daje mu się szansę na poprawę.

Także metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz podkreślał klika dni temu, że nikt z ludzi nie może decydować o odbieraniu czegoś, czego nie dał, czyli życia.

Zgodnie z Katechizmem Kościoła katolickiego, "kiedy tożsamość i odpowiedzialność winowajcy są w pełni udowodnione, tradycyjne nauczanie Kościoła nie wyklucza zastosowania kary śmierci, jeśli jest ona jedynym dostępnym sposobem skutecznej ochrony ludzkiego życia przed niesprawiedliwym napastnikiem". W Katechizmie zaznaczono jednocześnie, że jeżeli inne środki wystarczają do obrony życia ludzkiego, władza powinna je stosować.

"Biorąc pod uwagę możliwości, jakimi dysponuje państwo, aby skutecznie ukarać zbrodnię i unieszkodliwić tego, kto ją popełnił, nie odbierając mu ostatecznie możliwości skruchy, przypadki absolutnej konieczności usunięcia winowajcy są bardzo rzadkie, a być może już nie zdarzają się wcale" - czytamy w Katechizmie.

Papież Jan Paweł II wielokrotnie sprzeciwiał się stosowaniu kary śmierci, tę kwestię poruszał m.in. w encyklice Evangelium Vitae. Apelował także o ułaskawienie skazanych na śmierć.

Benedykt XVI w przesłaniu na III Światowy Kongres Przeciw Karze Śmierci podkreślał, że jest ona "nie tylko zamachem na życie, lecz również obrazą godności człowieka". (PAP)

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
5°C Piątek
wieczór
5°C Sobota
noc
4°C Sobota
rano
6°C Sobota
dzień
wiecej »

Reklama