Stolica Apostolska ma od dzisiaj status państwa członkowskiego w Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM) z siedzibą w Genewie.
Dotychczas była przy tej międzyrządowej organizacji jedynie obserwatorem. Co oznacza ta zmiana statusu? – zapytaliśmy przedstawiciela Stolicy Apostolskiej przy urzędach Organizacji Narodów Zjednoczonych w Genewie, abp. Silvano Tomasiego.
„Jest to praktyczny sposób, by mieć większe prawo głosu w tych sytuacjach społecznych, w których ma przeważające znaczenie nie tyle polityka, co raczej konieczność wychodzenia naprzeciw ludzkim potrzebom – powiedział watykański dyplomata. – Niesie się pomoc ludziom, którzy w różnych regionach świata znajdują się w drodze. Na płaszczyźnie Kościoła mamy rozbudowaną sieć organizacji katolickich działających na tym polu. Kościół jest już na pewien sposób zaangażowany w pierwszej linii w służbę migrantom. Ten typ współpracy z istniejącymi strukturami wspólnoty międzynarodowej, jakim jest pełne członkostwo w genewskiej organizacji zajmującej się migrantami, stanowi zatem logiczny, operatywny krok, by pełnić tę służbę jeszcze skuteczniej”.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.