Dwa lodołamacze za 35 mln zł wybuduje szczecińska stocznia "Gryfia". Mają być przekazane do eksploatacji do końca 2013 roku. Umowę na wybudowanie dwóch jednostek podpisano w czwartek w Szczecinie.
Budowa w całości finansowana jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jednostki wybuduje szczecińska Stocznia Remontowa "Gryfia".
Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej (RZGW) w Szczecinie Andrzej Kreft powiedział, że dzisiejsza umowa ze stocznią "Gryfia" to pierwszy krok do utworzenia skutecznej i stabilnej flotylli lodołamaczy. Nowe statki będą wprowadzane od eksploatacji sukcesywnie.
Konstrukcja lodołamaczy jest skomplikowana, ale "Gryfia" ma duże doświadczenie i profesjonalistów od lat zajmujących się budową statków - dodał prezes zarządu stoczni Patryk Michalak.
Budowa dwóch szczecińskich jednostek to pierwszy etap tworzenia flotylli lodołamaczy, która docelowo będzie w całej Polsce liczyć 24 jednostki.
Oprócz województwa zachodniopomorskiego, nowe lodołamacze pracować będą również w województwach lubuskim oraz dolnośląskim.
Najstarszy statek, którym dysponuje obecnie RZGW w Szczecinie, ma 44 lata, a najmłodszy 28. RZGW do łamania lodu może przeznaczyć obecnie osiem statków.
Akcje kruszenia lodu na Odrze prowadzi polska oraz niemiecka administracja granicznego odcinka rzeki.
Lodołamacze, oprócz Odry, pracują również m.in. na Wiśle, jeziorze Dąbie oraz na Zalewie Wiślanym. Zapewniają swobodną żeglugę w okresie zimowym i zapobiegają powodziom.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.