Dwie Nigerie

Nigeria znajduje się na skraju wojny domowej. Może powtórzyć scenariusz Sudanu, podzielonego na muzułmańską północ i chrześcijańskie południe.

Krwawe zamachy przeprowadzone w Boże Narodzenie nie były pierwszymi aktami agresji wymierzonymi w chrześcijan w tym kraju. Tym razem ataki nastąpiły w kościele św. Teresy w Madalla, około 30 minut jazdy od stolicy państwa, Abudży, a także w Jos, stolicy stanu Plateau na północy Nigerii, i w Damaturu w stanie Yobe, również na północy. Zabitych 39 osób dołączyło, niestety, do długiej listy ofiar sekty islamskich ekstremistów działających pod nazwą Boko Haram, co można przetłumaczyć: „edukacja zachodnia jest zakazana”. Radykałowie walczą o wprowadzenie prawa szariatu we wszystkich stanach 160-milionowego państwa, najludniejszego w Afryce. Jeden z chrześcijańskich liderów odpowiada: „Uznajemy ten najnowszy atak za wypowiedzenie wojny wszystkim chrześcijanom w Nigerii”. Czy szykuje się powtórka z Sudanu?

Pod butem półksiężyca
Tak jak Sudan, również granice Nigerii zostały wytyczone przez brytyjskich kolonialistów. Północ zdominowana jest przez muzułmanów, południe kraju – przez chrześcijan i animistów. W północnej części aż w 12 stanach (na 19) obowiązuje prawo szariatu. Boko Haram dąży do wprowadzenia go we wszystkich regionach. Chrześcijanie zamieszkujący na północy mają prawo obawiać się konsekwencji takiego scenariusza. Już teraz w stanach, gdzie szariat obowiązuje, choć nie powinien być, zgodnie z prawem, egzekwowany od „niewiernych”, w praktyce chrześcijanie są prześladowani z powodu naruszenia zasad islamskich. Organizacja Open Doors, zajmująca się nagłaśnianiem przypadków prześladowań i dyskryminacji chrześcijan, informuje, że wyznawcom Chrystusa odmawia się często dostępu do cmentarzy, zmusza do uczestnictwa w lekcjach religii islamskiej, dziewczętom w szkołach nakazuje się nosić hidżab itd. Powodem do oskarżenia o bluźnierstwo jest nawet dzielenie się Ewangelią we wspólnotach wiernych chrześcijan. Wiele osób straciło w ten sposób swoje domy, a dzieci straciły rodziców. Jeszcze więcej opuściło swoje miejscowości i przeniosło się na południe lub za granicę. Osobną kategorią prześladowanych są konwertyci z islamu na chrześcijaństwo.

„Wspólnota chrześcijańska z dnia na dzień traci wiarę w zdolność rządu do obrony naszej wolności religijnej i naszego życia” – mówił po ostatnich atakach przewodniczący Stowarzyszenia Chrześcijan Nigerii (CAN) Ayo Oritsejafor. Oświadczenie to złożył podczas spotkania z prezydentem Goodluckiem Jonathanem, który zresztą sam jest chrześcijaninem. Dla islamskich radykałów z Boko Haram jego obecność na tym stanowisku jest nie do zaakceptowania. Być może stąd też bierze się opieszałość rządu prezydenta w prowadzeniu śledztw w sprawie zamachów, by jeszcze bardziej nie prowokować ekstremistów.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  30°C Niedziela
  dzień
  30°C Niedziela
  wieczór
  26°C Poniedziałek
  noc
  22°C Poniedziałek
  rano
  wiecej »