Prezydent Bronisław Komorowski przybył w piątek wieczorem do Monachium, gdzie w sobotę weźmie udział w 48. Monachijskiej Konferencji o Bezpieczeństwie. Na konferencję przyjechali również szefowie MSZ Radosław Sikorski i MON Tomasz Siemoniak.
Prezydent, który przewodniczy polskiej delegacji, w sobotę przed południem ma wygłosić przemówienie podczas głównej sesji konferencji poświęconej budowie euroatlantyckiej wspólnoty bezpieczeństwa.
W trakcie wizyty - jak poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta - w związku ze zbliżającym się 60-leciem Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa Bronisław Komorowski spotka się z jej byłymi pracownikami w Konsulacie Generalnym RP. Prezydent odznaczy tam żołnierza Powstania Warszawskiego, długoletniego dziennikarza RWE oraz działacza polonijnego Aleksandra Menharda.
Monachijska konferencja rozpoczęła się w piątek po południu dyskusją na temat roli Niemiec w Europie i na świecie. Jednym z uczestników tej debaty był szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski, który mówił, że Niemcy powinny mieć rolę "największego udziałowca" w Europie, ale nie hegemona. W listopadzie zeszłego roku szef polskiej dyplomacji wygłosił w Berlinie szeroko komentowane przemówienie, wzywając Niemcy do przejęcia większej odpowiedzialności za walkę z kryzysem w strefie euro.
W piątek wieczorem tematem debaty będzie bezpieczeństwo energetyczne i surowcowe, a głos zabiorą prezydenci Azerbejdżanu Ilham Alijew oraz Ukrainy Wiktor Janukowycz, a także szefowie organizacji Greenpeace Kumi Naidoo oraz Human Rights Watch Kenneth Roth.
Z kolei w planowanej na sobotnie przedpołudnie debacie na temat stosunków transatlantyckich głos zabiorą także - oprócz polskiego prezydenta - amerykański sekretarz obrony Leon Panetta, szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow, a także minister spraw zagranicznych Francji Alain Juppe.
Tematem sobotnich dyskusji podczas konferencji w Monachium będzie też rosnąca w świecie rola krajów azjatyckich, a także kryzys finansowy i jego konsekwencje dla bezpieczeństwa międzynarodowego; swoje poglądy na ten drugi temat przedstawią m.in. premier Włoch Mario Monti oraz szef Banku Światowego Robert Zoellick.
Powrót prezydenta do kraju planowany jest w sobotę po południu.
Na niedzielę zaplanowano dyskusję na temat przemian na Bliskim Wschodzie; można spodziewać się, że ważnymi tematami będą sytuacja w Syrii oraz eskalacja sporu o irański program nuklearny. Do tej pory Iran nie wyraził zainteresowania udziałem w monachijskiej konferencji.
Konferencja zakończy się w niedzielę po południu debatą o bezpieczeństwie cybernetycznym.
MSZ poinformowało w piątkowym komunikacie, że przedmiotem dyskusji uczestników konferencji będzie majowy szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego w Chicago oraz międzynarodowy kryzys finansowy, a także sytuacja na Bliskim Wschodzie rok po "arabskiej wiośnie".
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.