Zmarł prof. Kazimierz Żygulski - naukowiec, polityk, działacz Polskiego Państwa Podziemnego we Lwowie, minister kultury i sztuki. Miał 92 lata. Prof. Żygulski zmarł 23 lutego w Warszawie - informację potwierdził syn, Witold Żygulski.
Kazimierz Żygulski był działaczem Polskiego Państwa Podziemnego we Lwowie w latach okupacji sowieckiej i niemieckiej 1939-1944, długoletnim więźniem sowieckiego Gułagu.
Urodził się 8 grudnia 1919 roku we Lwowie, był absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie, członkiem lwowskiej Delegatury Rządu RP na Kraj, sędzią Sądu Specjalnego.
W 1944 roku został aresztowany przez NKWD i skazany na 15 lat obozu karnego. Wyrok odbywał w miejscowości Inta w Republice Komi. W 1956 roku powrócił do Polski.
Od 1957 roku był pracownikiem Polskiej Akademii Nauk, przez 31 lat pracował w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Profesor nadzwyczajny od 1973 r., zwyczajny - od 1983r.
Był autorem wielu prac z dziedziny socjologii kultury, w tym socjologii filmu. Opublikował m.in.: "Wstęp do zagadnień kultury", "Wartości i wzory kultury", "Wspólnota śmiechu".
Pełnił funkcję prorektora Wyższej Szkoły Filmowej i Teatralnej w Łodzi w latach 1970-71.
W latach 1982-86 był ministrem kultury i sztuki.
Prof. Żygulski był też długoletnim działaczem UNESCO - od 1987 do 1989 ambasador ad personam, przewodniczący Polskiego Komitetu ds. UNESCO i członek Rady Wykonawczej UNESCO w Paryżu.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...