Czekamy na wybuch wulkanu

Ksiądz Mateusz Dudkiewicz, nawet kiedy zakłada łyżwy, myśli o ogniu i lawie tego wulkanu. Ma nadzieję, że wybuchnie już w Niedzielę Palmową. A druga wymarzona erupcja nastąpi w Boże Ciało.

Czy wulkan wybuchnie? 17 marca w bielskim Teatrze Polskim spotkali się liderzy czuwający nad eksplozją. Przyjechali z całego Podbeskidzia – od Oświęcimia przez Bielsko-Białą, po Żywiecczyznę i Trójwieś oraz od Cieszyna po Andrychów. Są pozytywnie naładowani. – Byłoby to coś, o czym wszyscy tutaj marzymy. My zrobimy wszystko, by się udało – mówią Agnieszka Michałek i Jola Maliborska z Koniakowa.

Pomysły z parafii

Ksiądz Mateusz Dudkiewicz jest wikarym w parafii Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka na bielskim os. Karpackim. Jest też zawodnikiem Cieszyńsko-Jastrzębskiego Towarzystwa Hokejowego „Czarne Pantery” i inicjatorem szkółki hokejowej Drachma Bielsko-Biała. Razem z młodzieżą w swojej poprzedniej parafii w Zebrzydowicach podejmował akcje angażujące umiejętności i zdolności młodych w służbie Ewangelii. O ich „Buciku” – modlitwie 20-osobowych ekip za życie nienarodzonych dowiedzieli się wierzący w wielu regionach świata. Ewangelii – Panu Bogu i ludziom – chcą służyć też młodzi, którzy skupili się wokół ks. Mirosława Szewieczka, wikarego w bielskiej parafii Trójcy Przenajświętszej oraz Fundacji „Drachma”. Każdy z nich ma talenty, którymi chce się dzielić – pomagają niepełnosprawnym, młodszym, uczą, jak wykorzystywać swoje zdolności artystyczne, organizatorskie, sportowe, ekologiczne. Księża razem z ks. prałatem Józefem Oleszką, diecezjalnym duszpasterzem młodzieży, wiedzieli, że w 20-letniej historii diecezji takich cennych pomysłów w każdej niemal parafii jest mnóstwo. A na pewno mieszkają w nich młodzi ludzie, dla których Chrystus jest ideałem i liderem ich życia. I oni chcą o tym mówić swoim rówieśnikom. Powstałe w ubiegłym roku Diecezjalne Forum Młodych skupia przedstawicieli wszystkich parafii diecezji oraz dekanalnych duszpasterzy młodzieży. Konkretnymi działaniami chce jednoczyć ich wysiłki. Ma kształtować młodych do roli liderów w ich środowiskach.

Lawa się zbiera

– Wszystko nabrało kształtów we wrześniu. Ciągle się motywujemy, całość powoli zbiera się jak lawa i wydobywa na powierzchnię. Mam nadzieję, że wybuchnie jak wulkan w Niedzielę Palmową w bielskiej katedrze św. Mikołaja i później w Boże Ciało na skoczowskim rynku – tak o celach Diecezjalnego Forum Młodych mówi ks. Mateusz Dudkiewicz. – Chcemy, żeby było to prawdziwe święto młodych, żeby dowiedziało się o nim jak najwięcej osób, by chcieli przybyć, zobaczyć, poznać rzeczywistość młodych chrześcijan. Nie bez przyczyny ogień tak często powtarza się w wypowiedziach duszpasterzy i młodych z forum.

– Mottem Forum Młodych są słowa Ewangelii „Przyszedłem ogień rzucić na ziemię” – mówi ks. Józef Oleszko. – To ogień Ducha Świętego. Ufamy, że dzięki Jego mocy, dzięki ludziom, których ciągle powołuje, będzie odnawiał także nasz Kościół diecezjalny. W gronie osób dorosłych w Kościele jest wielu zaangażowanych, oddanych sprawie. Ważne jest, by taka elita była także wśród młodzieży. By w przekonywający sposób chcieli się dzielić swoją wiarą. Kiedy wiarą się dzieli, ona się umacnia. Mamy nadzieję, że ci młodzi zdobędą takiego ducha, że iskierki ognia rzuconego na ziemię będą płonąć. Świętowanie młodych diecezjan w bielskiej katedrze razem z biskupem Tadeuszem Rakoczym 1 kwietnia rozpocznie się o 13.30 przy kościele Trójcy Przenajświętszej, skąd młodzi przejdą w procesji z palmami na Mszę św. do katedry.

«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8
  4°C Niedziela
  wieczór
  1°C Poniedziałek
  noc
  0°C Poniedziałek
  rano
  2°C Poniedziałek
  dzień
  wiecej »