Wstrząsnąć duchem

Chociaż upłynęły setki lat, misteria Męki Pańskiej wciąż pozostają żywą formą opowiadania o wydarzeniach zbawczych. Co roku niektóre parafie i ośrodki podejmują wysiłek zorganizowania tych pobożnych przedstawień.

Wielkopostna oferta jest bogata: od nabożeństw Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali, przez różne formy rekolekcji i koncerty; są też wspólnoty, które właśnie w tym czasie przeżywają misje święte. Mniej czy bardziej regularnie wpisują się w ten program misteria pasyjne. Na mapie takich miejsc przez długie lata ważnym punktem był kiedyś Czerwińsk ze swoją Pasją, wystawianą przez księży salezjanów. Dzisiaj trudno w naszym regionie dopatrzeć się jakichś szczególnych oznak wiosny w tym temacie, ale bywa, że po latach powraca się do jakiegoś widowiska. Trzeba przy tym pamiętać, że nawet najlepszy spektakl nie zastąpi udziału w sakramentach; jest on za to obliczony na poruszenie uczuć widza, lepsze uświadomienie sobie tego, co stało się dwa tysiące lat temu i postawienia sobie ważnych pytań. To jedno z dobrych narzędzi ewangelizacji.

Reaktywacja

W leżącym na północnym krańcu diecezji Makowie Mazowieckim właśnie powraca spektakl pasyjny sprzed kilku lat. Będzie wystawiony dwukrotnie w Niedzielę Palmową, w parafii św. Józefa, o godz. 18 i 20. Misterium zostało zainicjowane przez ks. Remigiusza Stachurskiego w 1996 r., pracującego wówczas w makowskiej parafii, a dziś proboszcza w Popowie Kościelnym i wykładowcy WSD w Płocku. Wielu mieszkańców Makowa pamięta ciepły wieczór i duże emocje, jakie wywołał spektakl. Ksiądz Stacherski, również autor scenariusza, wspomina przede wszystkim entuzjazm ludzi świeckich, z jakim podjęli rzucone przez niego hasło, żeby zrobić coś dobrego. A że był to czas Wielkiego Postu, powstał pomysł organizacji misterium. Na początku zaangażowała się młodzież, potem włączyli się dorośli, przedstawiciele różnych stanów i zawodów, w tym ówczesny burmistrz miasta, lekarze, nauczyciele, dyrektor GOK-u, szefowa MDK, przedsiębiorcy, rolnicy. Nadało to specjalny rys widowisku.

Wszystko zaczynało się Drogą Krzyżową, która po raz pierwszy przeszła ulicami miasta. W podobnym kształcie i składzie aktorskim powraca misterium po 7 latach, dzięki inicjatywie obecnego wikariusza ks. Grzegorza Kaczorowskiego, który pamięta je dobrze z wystawienia w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku (misterium bowiem zjeździło kawałek Polski, grano je nawet na Białorusi i Litwie; uczestnicy byli też u Ojca Świętego w Rzymie). Podobnie jak wtedy, współorganizacji i koordynowania wraz z duszpasterzem pracy nad widowiskiem podjęła się Maria Zielonka z MDK.

W scenariuszu tradycyjne sceny pasyjne poprzedza swego rodzaju prolog; kolejno krótkie wezwania do Boga mówią w nim: młoda dziewczyna, mężczyzna, kobieta i zakonnik. Każda z osób wyraża jakiś swój prywatny krzyż: „nie wytrwałem w godzinie próby…”, „chciałam zabić dziecko…”, „moja modlitwa jest kulawa…”. Ich słowa puentuje recytator: „Pragnienie Boga wpisane jest w serce człowieka. W ciągu historii, aż do naszych czasów, ludzie w rozmaity sposób wyrażali swoje poszukiwanie Boga”. Kolejne sceny to spotkanie Jezusa z dwoma biedakami, którzy skarżą się na swoją niedolę, dramat kobiety cudzołożnej i dialogi Jezusa z faryzeuszami. A potem właściwa akcja pasyjna: Ostatnia Wieczerza, zdrada Judasza, pojmanie Jezusa, sąd, dźwiganie krzyża, ukrzyżowanie, Matka pod krzyżem. Nowością, poza drobnymi zmianami w scenariuszu, jest udział muzycznego zespołu parafialnego „Deo gratias”, który wykonuje pieśni w czasie pomiędzy scenami.

Ksiądz Grzegorz zapewnia, że grupa chce wystawiać misterium także w kolejnych latach. – Zawsze cieszyło się tu dużą oglądalnością. Mimo że aktorzy są amatorami, to jednak bardzo dobrze wcielili się w odgrywane przez siebie postacie. Poza Makowem grupa zagra także w Gminnym Ośrodku Kultury w Karniewie.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8
  4°C Niedziela
  wieczór
  1°C Poniedziałek
  noc
  0°C Poniedziałek
  rano
  2°C Poniedziałek
  dzień
  wiecej »