Kiedy Chrystus zwyciężył Jowisza?

Stoczona w 394 roku bitwa nad rzeką Frygidus uchodzi za starcie, w czasie którego wyznawcy rzymskich bogów ponieśli ostateczną klęskę.

O panowaniu chrześcijańskiego cesarza Teodozjusza I Wielkiego, który „wyznawał i propagował religię, która nie była religią większości poddanych” Imperium Rzymskiego - pisze Paweł Janiszewski na łamach miesięcznika „Focus Historia”.

Jak czytamy w artykule pt. „Boski wiatr”, Teodozjusz współrządził razem z nastoletnim bratem swej żony, Walentynianem II. Po tajemniczej śmierci Walentyniana pogańscy senatorowie Rzymu poparli Eugeniusza - cesarza-uzurpatora, który „stał się liderem pogan. Pod jego rządami zaczęto otwierać stare świątynie, składać ofiary bogom i obchodzić dawno nieodprawiane święta”.

Teodozjusz, jako obrońca chrześcijaństwa ogłosił edykt, w którym uznano chrześcijaństwo za religię panującą oraz zakazał wyznawcom innych kultów praktyk religijnych.

Zwolennicy uzurpatora Eugeniusza w horoskopach i wnętrznościach zwierząt zaczęli dopatrywać się oznak zwycięstwa w zbliżającym się starciu z chrześcijanami, na które wyruszyli z wizerunkami Herkulesa i Jowisza niesionymi na przedzie armii. Doznali jednak klęski w bitwie pod Frygidus m.in. za sprawą tytułowego „boskiego wiatru”.

Czy była to wiejąca i dziś adriatycka bora, która potrafi spychać samochody w przepaść i wyrzucać pociągi z torów?

Więcej na ten temat w kwietniowym numerze miesięcznika „Focus Historia”.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  10°C Wtorek
  dzień
  10°C Wtorek
  wieczór
  11°C Środa
  noc
  11°C Środa
  rano
  wiecej »