Wychowujmy młodzież na drodze dialogu

O współodpowiedzialności buddystów i katolików za wychowanie młodego pokolenia do sprawiedliwości i pokoju na drodze dialogu międzyreligijnego mówi tegoroczne przesłanie przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego na święto Wesak.

Upamiętnia ono narodziny, oświecenie i śmierć Buddy. Kard. Jean-Louis Tauran życzy wyznawcom buddyzmu, by obchody tego święta wlały w ich serca radość i pogodę.

W 2012 r. przypada ono 8 kwietnia w Japonii (gdzie nosi nazwę Hanamatsuri), 5 maja w Sri Lance, Singapurze, Malezji, Birmie, Kambodży i Laosie, 6 maja w Indiach, Nepalu, Pakistanie i Indonezji, 28 maja w Korei Południowej, na Tajwanie, w Wietnamie, Tybecie, Chinach, Hongkongu i Makau, a 4 czerwca- w Tajlandii.

Francuski purpurat kurialny zauważa, że obecnie w szkołach i na uniwersytetach całego świata coraz częściej w jednej ławce siedzą wyznawcy różnych religii. Ta różnorodność wymaga refleksji nad koniecznością uczenia młodzieży, jak wzajemnie szanować i rozumieć swoje wierzenia i praktyki religijne. Wymaga też pogłębiania znajomości własnej wiary, rozwijania się jako odpowiedzialne istoty ludzkie, a także gotowości do wyciągania ręki do studentów wyznających inną religię, aby rozwiązywać konflikty i promować przyjaźń, sprawiedliwość, pokój i autentyczny rozwój człowieka.

Za Benedyktem XVI kard. Tauran powtarza, że prawdziwe wychowanie otwiera na transcendencję i na ludzi wokół nas. W takiej atmosferze młodzi ludzie czują się docenieni za to kim są i co mogą z siebie dać. Szacunek ze strony osób innej wiary staje się dla nich okazją do rozwoju, gdyż odkrywają swoją zdolność do solidarności i współczucia oraz czują się wezwani do tworzenia sprawiedliwego i braterskiego społeczeństwa, co daje im nadzieję na przyszłość.

Przewodniczący Papieskiej Rady zauważa, że przekazywana młodzieży przez buddystów mądrość, wyrażająca się w powstrzymywaniu się od szkodzenia innym i życiu z bezinteresownością i współczuciem, stanowi praktykę godną uznania i cenny dar dla społeczeństwa. Jest to konkretny wyraz tego, jak religia przyczynia się do kształcenia młodego pokolenia.

Francuski kardynał podkreśla, że ludzi młodzi są atutem wszystkich społeczeństw. – Swoim autentyzmem zachęcają nas do znalezienia odpowiedzi na podstawowe pytanie dotyczące życia i śmierci, sprawiedliwości i pokoju, znaczenie cierpienia i motywów nadziei. Pomagają nam przez to w naszej pielgrzymce do Prawdy. Swoim dynamizmem, jako budowniczy przyszłości, zmuszają nas do burzenia murów, które niestety wciąż nas oddzielają. Swoimi pytaniami pobudzają dialog między religiami i kulturami – przyznaje hierarcha.

Na zakończenie wzywa do podzielania wspólnej odpowiedzialności za wychowanie młodego pokolenia, aby było pełne pokoju i wprowadzało pokój.

Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego jest od 1988 r. kontynuatorką Sekretariatu dla Niechrześcijan, utworzonego przez papieża Pawła VI w 1964 r. Na początku lat 70. Sekretariat zaczął wysyłać orędzia do muzułmanów z okazji święta Id al-Fitr, kończącego miesiąc postu – ramadan, a od połowy lat dziewięćdziesiątych kieruje podobne przesłania do wyznawców hinduizmu i buddyzmu z okazji ich głównych świąt: Diwali i Wesak. Władze tych religii dotychczas nie odpowiadały podobnymi życzeniami pod adresem chrześcijan z okazji świąt Bożego Narodzenia czy Wielkanocy.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  30 31 1 2 3 4 5
  1°C Środa
  rano
  1°C Środa
  dzień
  1°C Środa
  wieczór
  -1°C Czwartek
  noc
  wiecej »