Zniszczono biuro Caritas

Tuarescy rebelianci w Mali zniszczyli biuro Caritas w Gao.

Pracownicy ośrodka wyjechali tuż przed opanowaniem przez rebeliantów miasta w sobotę 31 marca, a mimo to celem ataków był zarówno ośrodek, jak i miejscowy kościół – poinformowała dziś w Rzymie Caritas Internationalis powołując się na lokalnych współpracowników.

Gao to największy garnizon wojskowy w północnej części kraju, od ponad tygodnia rządzonego przez wojskowych, którzy 22 marca obalili prezydenta Amadou Toumaniego Touré. Rebelianci tuarescy z Narodowego Ruchu Wyzwolenia Azwad (MNLA) to ruch polityczno-wojskowy powstały z połączenia różnych ugrupowań tuareskich i dobrze uzbrojonych tuareskich żołnierzy byłych wojsk libijskiego dyktatora płk. Muammara Kaddafiego. Współpracują oni z bojownikami islamskiej grupy Ansara Eddine, która ma powiązania z północnoafrykańską gałęzią Al-Kaidy i dąży do zaprowadzenia prawa koranicznego – szariatu.

Katolicka wspólnota w Gao liczy obecnie około 200 członków. „Teraz żyją w ukryciu i boją się o swoje życie” – powiedział kierujący placówką Caritas w Gao brat Jean-Jacques. Tymczasem poprawiła się sytuacja katolików w stolicy Mali, Bamako. Pracownicy malijskiej Caritas obserwują sytuację na północy – zapewnił sekretarz generalny Caritas Mali, Théodore Togo i poinformował, że jego organizacja kontynuuje pomoc humanitarną w kraju, z wyjątkiem Gao i Mopti.

Caritas Mali pomaga stu milionom zagrożonych głodem swoich rodaków dostarczając im podstawowe artykuły spożywcze, m.in. ryż, kukurydzę i proso. Według Caritas Internationalis organizacja pomaga też uchodźcom, którzy z obawy przed konfliktami szukają schronienia w południowej części kraju. „Większość naszych planów będziemy mogli realizować, gdy rebelianci wyjdą z północy” – powiedział Togo.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9°C Środa
  dzień
  9°C Środa
  wieczór
  8°C Czwartek
  noc
  7°C Czwartek
  rano
  wiecej »