Zwycięstwem 80 strażników miejskich z 30 mężczyznami w strojach rzymskich centurionów zakończyła się w środę pierwsza próba sił pod Koloseum w ramach przygotowań do definitywnej operacji usunięcia pozujących do zdjęć "żołnierzy" spod zabytku.
Polecenie usunięcia centurionów, znanych z chuligaństwa i wymuszania pieniędzy od turystów, wydał służbom miejskim urząd nadzoru nad zabytkami archeologicznymi w Wiecznym Mieście, który postanowił położyć kres degradacji okolic antycznego amfiteatru i przywrócić tam ład i porządek.
Na mocy rozporządzenia przebierańcy mają opuścić rejon Koloseum do Wielkiego Piątku, gdy papież Benedykt XVI przewodniczyć tam będzie Drodze Krzyżowej.
Gladiatorzy i centurioni wcześniej zapowiedzieli, że nie dadzą się stamtąd wyrzucić.
W środę pod amfiteatr przybyło 80 strażników miejskich, którzy spisali wszystkich przebranych mężczyzn, a następnie kazali im zdjąć kostiumy.
Na placu boju w stroju pozostał tylko jeden gladiator, który nie miał ze sobą żadnych innych ubrań na zmianę.
To pierwsze spektakularne zwycięstwo sił porządkowych z mężczyznami, znanymi z zastraszania turystów, wyłudzania od nich wysokich sum za zdjęcia i bójek, przy całkowitej do tej pory bezradności patroli policji i karabinierów.
Tak wynika z sondażu SW Research wykonanego na zlecenie "Wprost".
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.