Miejmy odwagę przyznać się do Kościoła, w nim przebywa żywy Bóg – apelował do wiernych abp Henryk Hoser.
Ordynariusz warszawsko-praski przewodniczył uroczystej Mszy św. w konkatedrze Matki Boskiej Zwycięskiej na warszawskim Kamionku. W trakcie liturgii ustanowiono kapitułę konkatedralną. Wchodzący w jej skład kapłani wyznali publicznie wiarę, zobowiązując się do głoszenia nauki Kościoła katolickiego.
W homilii abp Hoser podkreślił, że wszyscy jesteśmy głosicielami Dobrej Nowiny, jeśli rzeczywiście spotkaliśmy Chrystusa, ponieważ nie opowiadamy już jakiejś teorii, ale dzielimy się doświadczeniem swojej wiary.
- On jest w swoim słowie zapisany w Piśmie Świętym – przypomniał biskup warszawsko-praski mówiąc, że spotkamy Chrystusa, jeśli z tym słowem będziemy mieli kontakt. A dzięki temu kontaktowi to słowo będzie stawało się w nas, w naszym życiu ciałem – podkreślił ordynariusz.
Przypominając, że sakramenty są znakami obecności Boga, abp Hoser zachęcał wiernych, aby także tam szukali Jezusa. - Eucharystia, która jest fizycznym kontaktem z ciałem i krwią Zmartwychwstałego, uczy nas jedności z Bogiem i innymi ludźmi – podkreślił biskup warszawsko-praski, tłumacząc, że "gdy żyjemy Mszą św., nie jesteśmy już źródłem konfliktów, ale na wzór Chrystusa uczymy się służby drugiemu człowiekowi, w którym odkrywamy brata i siostrę". - Niech wszyscy widzą chrześcijan jako ludzi pokoju, przebaczenia i miłosierdzia – zachęcał arcybiskup.
„Zło o Kościele głosi się na dachach, a przecież jest to nieprawda” – podkreślił bp warszawsko-praski. Przyznając, że członkowie Kościoła popełniają grzechy, abp Hoser zwrócił uwagę, że cały blask Kościoła pochodzi z obecnego w nim zmartwychwstałego Chrystusa, dlatego apelował: „Miejmy odwagę przyznać się Kościoła. W nim przebywa żywy, zmartwychwstały Boży Syn, który posyła nam Ducha Świętego, głosi słowa przebaczenia, głosi wielkość i niezbywalną godność człowieka”.
W trakcie Mszy św. nastąpiła uroczysta instalacji kapituły konkatedralnej, trzeciej w diecezji warszawsko-praskiej. Własną kapitułę ma katedra św. Michała Archanioła i św. Floriana na Pradze oraz kolegiata Przemienienia Pańskiego w Radzyminie. W uroczystościach wziął także udział bp pomocniczy Marek Solarczyk.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.